Entries by Georgi Ivanov

Декларация на УС на НМФ – 51во НС

Основавайки се на:
Основните принципи на Ревизираната Европейска харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите, препоръките на Европейската харта за младежта и демокрацията, Резолюция 2553 (2024) на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа и Декларацията на Национален младежки форум по повод на 12 август – Международен ден на младежта – “Младите хора – гарант за мирно бъдеще и устойчива демокрация”

Водени от разбирането, че:
Младите хора, чрез своя потенциал, имат основополагаща роля в изграждането на по-добро национално и европейско бъдеще;

Младежките организации са основен инструмент за пълноценно младежко участие в процесите на вземане на решения и в този смисъл са фундаментални за функционирането на устойчивите демокрации;

Младежките политики следва да се разглеждат в рамките на своя хоризонтален характер, като самостоятелна област на публичните политики със специфична проблематика.

Национален младежки форум, уповавайки се на 14-годишния си опит в работата за младите хора в България, в синхрон с последователната си позиция за нуждата от подобряване на политиките за младежта и осъществяване на политики, базирани на данни и план за изпълнение в перспектива, отбелязва и настоява за поставяне на младежта на Република България като приоритет за Народното събрание, предприемайки следните мерки:

1. Парламентарна комисия с фокус върху младежта
2. Изпълнение на Националната стратегия за младежта 2021-2030 г. и
увеличаване на финансирането за младежки политики
3. Съвместно заседание на парламентарните комисии по въпросите на
младежта и образованието за устойчивостта и институционализирането
на младежките центрове.

С цел изграждане на устойчива демокрация и доверие в институциите, декларацията призовава за активно включване на младите хора във всички етапи на политиките, пряко засягащи техните нужди и интереси. Водени от убеждението, че младите поколения сме ключов двигател за промяна, Национален младежки форум настоява за създаване на възможности за диалог, прозрачност и отговорно ангажиране, които да гарантират, че България ще се развива с поглед към бъдещето и с реално участие на младите хора.

Какво предстои до края на септември?

Диалога за младежта продължава своята национална обиколка, като до края на месец септември ще посети цели 5 града!

Ако искаш да научиш повече за Диалога на ЕС, да се запознаеш с неговите процеси на местно, национално и международно ниво, и как чрез него ти самият да допринесеш за развитието на твоят град, можеш да се включиш в:

ШУМЕН на 26 септември -> ЗАПИШИ СЕ ТУК

ТЪРГОВИЩЕ на 27 септември -> ЗАПИШИ СЕ ТУК

РАЗГРАД на 28 септември -> ЗАПИШИ СЕ ТУК

ДОБРИЧ на 29 септември -> ЗАПИШИ СЕ ТУК

ВАРНА на 30 септември -> ЗАПИШИ СЕ ТУК

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.

Диалога за младежта в твоя град през септември

През септември Диалога за младежта продължава своята обиколка из различни градове в България, като този път се насочва към Русе, Велико Търново и Карлово

На 10 септември в сградата на Община Русе, зала “Свети Георги” ще събере група активни младежи, готови да изразят своите идеи за развитието на общината и да обсъдят своето виждане за младежкото участие пред представители на местната власт в Русе. На 11 септември същите теми ще бъдат обсъдени и с младежите от Велико Търново в общината, зала “Нова зала”, а на 13 септември обиколката ще завърши в Обреден дом – Карлово със среща между младежите и представителите на община Карлово.

Всеки младеж, който има желание да участва в тези срещи, може да се регистрира на следните линкове:

РУСЕ – 10.09

ВЕЛИКО ТЪРНОВО – 11.09

КАРЛОВО – 13.09

Повече за изминалите срещи по места прочете тук, а информация за предстоящите събития, част от Диалога на ЕС ще намерите ТУК.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.“