На 2 април във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет се проведе публична дискусия с участието на трима от общо шестимата кандидати за омбудсман на Република България – Мая Манолова, Велислава Делчева и Димитър Маргаритов. Събитието беше организирано от 12 граждански организации и модерирано от журналиста, Добрина Чешмеджиева. Дебатът постави във фокус значимостта на институцията на омбудсмана и нейната роля за защитата на гражданските права.
Какви са приоритетите на кандидатите?
Велислава Делчева акцентира върху правата на децата, възрастните хора и борбата с домашното насилие. Тя предложи създаването на мрежа от регионални приемни, платформи за местни дебати и активна колаборация с граждански организации. Делчева заяви готовност да работи за промени в законодателството относно детските права и подчерта нуждата от съвместна работа с институции и партии по ключови реформи.
Димитър Маргаритов изведе като свои приоритети защитата на потребителските права, децата и младежите с увреждания и повишаването на качеството на административните услуги. Той подчерта ролята на омбудсмана като медиатор между гражданите и институциите и изрази готовност да търси устойчиви и конструктивни решения чрез засилено сътрудничество с неправителствения сектор.
Мая Манолова заяви, че ще продължи да бъде активен защитник на правата на гражданите. Основните ѝ приоритети са справянето с безводието, защита на уязвими групи и справедливото регулиране на отношенията между гражданите и монополите. Манолова подчерта значението на силната гражданска мобилизация, включително чрез протести, натиск и коалиции за защита на обществения интерес.
Гражданско участие и независимост на институцията
Тримата кандидати се обединиха около разбирането, че омбудсманът трябва да бъде независим и да работи тясно с гражданските организации. Делчева предложи създаването на инициативи за граждански мониторинг и по-активно включване на младежи в процесите. Маргаритов подчерта, че принципът на безпристрастност е немислим без сътрудничество с НПО сектора, а Манолова обяви намерение да създаде граждански съвет към омбудсмана и да продължи да изгражда силни връзки с активните организации.
Отговори на горещи въпроси
В рамките на дебата бяха засегнати важни теми – от дискриминацията на възрастните хора и правата на ЛГБТ+ общността, до реформата в психиатричната грижа и предизвикателствата пред детското здравеопазване. Участниците отговориха и на въпроси от публиката, свързани с дискриминационни практики, инциденти в здравни заведения и ролята на общинските омбудсмани.
Дискусията подчерта различните подходи и стилове на кандидатите, но и общата им ангажираност с каузата за силна, независима и дейна институция, която ефективно защитава правата на гражданите.
Съорганизатори на събитието са Национален младежки форум, Форум Гражданско Участие, Български център за нестопанско право, Фондация “За доброто”, Българският хелзинкски комитет, Амнести Интернешънъл България, Български институт за правни инициативи, Възможности без граници, Фондация “За нашите деца”, Младежка ЛГБТ организация “Действие”, Асоциация “Прозрачност без граници”, Сошъл Фючър (JAMBA).
https://nmf.bg/wp-content/uploads/2025/04/1.jpg5501600Aleksandra Aleksandrovahttps://nmf.bg/wp-content/uploads/2018/10/NYF_logo-Horizont-1-2-300x138.pngAleksandra Aleksandrova2025-04-09 11:36:592025-04-09 11:36:59Какви са приоритетите на кандидатите за омбудсман?