Обучение “Социално предприемачество в сферата на здравния туризъм”

В края на месец ноември, от 22-24 се проведе обучение на тема „Социално предприемачество в сферата на здравния туризъм“, което беше организирано от Национален младежки форум съвместно с испанската фондация „Училище за индустриално развитие“ (Еscuela organizacion industrial).

Целите на обучението бяха да се запознаят участниците със социалното предприемачество в сферата на здравния туризъм и кръговата икономика. По време на обучението Борис Вълев запозна участниците с няколко примера за работещи социални предприятия в България и Европа.  Бяха представени доклади и резултати до момента, както и MOOC (Massive open online courses), изготвени в предходни дейности на проекта.

Сред основните акценти бяха лекциите на Саня Раева от София Лаб и Жюстин Томс. Саня Раева представи „Софийска младежка лаборатория“, осъществена по проект “Отключване потенциала за бизнес и социални иновации в Дунавския регион чрез повишаване знанията и уменията на младите хора – Умения за новите поколения”. Основаната цел на лабораторията е да изгради платформа, развиваща уменията на младите хора за иновации и предприемачество. Жостин Томс запозна участниците с маркетинга в социалното предприемачество и им даде съвети как да развиват своите проекти и как да ги представят.

Обучители на събитието бяха Александър Йорданов и Тодор Тодоров, които обясниха на участниците разликата между медицински и здравен туризъм. В последния ден на обучението помогнаха на младите предприемачи да съставят собствен план за създаване на социално предприятие в сферата на здравния туризъм. След това обучителите и участниците дискутираха пред какви трудности биха се изправили младите предприемачи при реализирането на идеите си.

Обучението е част от проект „Социалните иновации, територия на младежко предприемачество в селските райони на България“ по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.  Целите на проекта са:

  • насърчаване на младежкото предприемачество, чрез добавяне на стойност към продуктите и услугите на здравния туризъм.
  • увеличаване на достъпността и свободния достъп на младежи и младежки работници до информация и знания за предприемачеството на основата на цифрови методи за образование
  • разширяване на разпознаваемостта на европейския социален фонд сред заинтересовани страни в специфични бизнес ниши за практикуване на предприемачество.

Проект № BG05M9OP001-4.003-0009-C01, „Социалните иновации, територия на младежко предприемачество в селските райони на България“в рамките на ОП РЧР, процедура № BG05M9OP001-4.003 „ Транснационални партньорства“, Стойност на проекта: 191 751.33лв.