Гласът на младите
Национален младежки форум стартира дейност по проект „Гласът на младите“ към Европейски корпус за солидарност.
Период на проекта: 01.08.2019г – 30.11.2020
Краткосрочните цели на проекта са да се повиши капацитета на младежите, младежките организации, институциите на национално ниво за взаимодействие във връзка с прилагане на младежки политики в страната, да се привлекат повече млади хора и младежки организации за участие в процесите на вземане на решения и да се стимулира младежите да участват в дейности на младежките организации с фокус малките населени места.
В дългосрочен план целите са да се стимулира активно гражданство сред младежта, да се повиши доверието към младежките НПО, създаване на силни младежки органиации, разпространяване на европейски ценности на национално ниво и преодоляване на стереотипите към младежта и структурите, отговарящи за прилагането на младежки политики.
Регионалните координатори участват пряко в развитието на младежките политики на местно ниво и подпомогат развитието на младежките организации в своя регион. Помога на младежите и младежките организации да изградят устойчиви партньорства с институциите в региона. Събират актуална информация за младежките дейности на регионално ниво, работи за изграждането на активна общност от младежи, които са мотивирани да променят средата около себе си и заедно помогат за повишаване на доверието и разпознаването на младежките НПО.
Отговорностите на всеки регионален координатор са:
- Участие в изграждане на мрежа от неправителствени организации и активисти/експерти по региони, работещи с и за млади хора.
- Участие в процес по създаване на база данни за младежки организации, неформални групи и младежки пространства в страната – Поддържане на база данни на месечна основа;
- Повишаване на информираността на младите хора от региона относно възможностите, предоставени на национално и европейско ниво – Организиране на младежки информационни/дискусионни срещи.
- Работа с млади хорa на терен – Идентифициране на предизвикателства пред младите хора, водене на обучения – локални младежки академии (младежки лидерски академии) в съответните региони, с подкрепата на Звено обучители към НМФ.
- Осигуряване на добро сътрудничество между местната власт и младежките организации – Комуникация с общини, провеждане на срещи между НПО и представители на местна администрация.
- Участие в регулярни онлайн координационни срещи;
- Посещение нa въвеждащо обучение на 13-15 март и срещи за обмяна на опит
Профил:
- Познава младежките организации, активности и активни младежи в населеното си място, община, Регион
- В един от 6-те Региона: Имате опит като член на младежка организация, младежки медиатор, младежки работник, граждански активен млад човек, активен доброволец;
- Имате завършено поне 1 от следните обучения:
- Обучение по Диалог на ЕС по въпросите за Младежта (Структурен Диалог)
- Национална младежка академия на НМФ
- Локална младежка академия на НМФ
- Обучение за работа с млади хора
- Обучение за работа с хора в риск или малки населени места
- Предишен опит в младежка организация и други преминати обучения на НМФ са предимство.
- Базови умения за работа с Google suite / Microsoft Office
Срок: Регионалния координатор се избира за срок от 18 месеца
Ползи: Ставате част от общността на НМФ, която обединява над 50 младежки организации от цялата страна Участие в първия процес картографиране на младежки организации и пространства в България. Участие по проект на Европейски корпус за солидарност. Участие в мрежа обучения за повишаване на капацитета за работа с млади хора Работа с вече разработени документи и образци (templates) Принос за развитието на местна младежка работа в страната. Придобиване на умения за:
- Организиране на събития
- Работа с инстутиции
- Израждане на общност
- Работа с млади хора на терен
- Развиване на меки умения
- Работа в млад и мотивиран екип
РЕГИОНАЛНИ СРЕЩИ
ВЕЛИКО ТЪРНОВО
На 15.02.2020г. се проведе първата регионална младежка среща в град Велико Търново под надслов „Запознай се с гражданските си права“. Целта на срещата бе да запознае младежите с гражданските им права и да им покаже как могат да бъдат част от процеса на взимане на решения на местно ниво.
Срещата се проведе в Младежки дом гр. Велико Търново и в нея участие взеха представители на младежки организации и младежи от Северен централен район, който включва областите Велико Търново, Габрово, Русе, Разград и Силистра. Община Велико Търново беше представена в лицето на г-жа Мария Джанфезова, която разказа повече за участието на младежите и младежките организации в обществените дейности и начинът, по който общината ги подкрепя. Г-жа Ваня Лазарова приветства Национален младежки форум и представи дейностите, в които младежите от града могат да се включат към Младежкия дом.
Йордан Райков представи Младежки екип Европа и показа на участниците какви възможности предоставя неформалната група като обучения по умения за говорене пред публика, обучения по комуникация на европейски теми и запознаване с работата на европейските институции, участия в национални конференции, разнообразни събития и дискусии и посещения на европейските институции в Брюксел.
По време на дискусиите за основните проблеми, пред които се изправят младежите в региона активно се включиха представители на Общински съвет – гр. Павликени, Градски ученически парламент – Велико Търново, БМЧК – гр. Елена, ОтГОворните – гр. Горна Оряховица и Горнооряховски младежки парламент.