AI и младите: Конференцията която откри нови хоризонти за правата на младите и бъдещето

На 12-и септември се проведе конференцията “Правата на младите хора: ТУК И СЕГА”, която тази година бе под надслов „AI и младите. Права, образование, заетост“. 

Целта на конференцията беше да покаже как изкуственият интелект и бързоразвиващите се дигитални технологии влияят и ще повлияят на младите, в контекста на нашите граждански права, в образованието и в заетостта.

Конференцията бе открита от Петър Младенов (заместник-министър на младежта и спорта), Жак Папаро (Директор на Фондация “Фридрих Еберт-България”) и Атанас Г. Радев (Председател на Национален младежки форум).

Структурата на събитието беше разделена на 3 основни части

  • Дискусия
  • Работилници с лектори
  • Представяне на препоръки, изготвени по време на работилниците

В дискусията  „Младежта и технологиите: перспективи и предизвикателства“, панелисти бяха Зорница Русинова (председател на Икономически и социален съвет) , д-р Христиан Даскалов (председател на Европейски цифров иновационен хъб „Тракия”)  и Йоан Стоянов (главен секретар на Национален младежки форум и координатор на конференцията). 

Зорница Русинова поясни значението за взаимодействието с младите хора и младежките организации и представи актуалните проблеми и възможности в пазара на труда и образованието. Развенча митове относно „изчезващите професии“  и цитира статистиката, че около 75% от работодателите са в търсене на кадри.

Д-р Христиан Даскалов очерта множеството проблеми със сигурността и правата, давайки примери как изкуственият интелект може да се използва за измама и заплаха (deepfakes).  Даде и насоки по какъв начин образованието и пазара на труда могат да се свържат по-добре, за да може завършващите млади експерти в киберсигурност да могат да се реализират.

Йоан Стоянов влезе в кратък разговор с участниците, като очерта защо е ключово младите хора да са част, от процесите на вземане на решения. Даде примери за това как в други държави има механизми за участие, не само за инститтуциите, но и за консултативни съвети към големи технологични компании.

След това младежите взеха участие в няколко работилници. 

Работилница 1 – „Младите в Матрицата: Права и рискове“, с лектор: Захари Янков (правен консултант в Български център за нестопанско право), с фасилитатор – Райчо Райчев (старши обучител на Национален младежки форум). 

Работилница 2 – „AI, моят учител: Изкуственият интелект в образованието“ с лектор: Павел Денков (хон. асистент във Факултета по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски“), с фасилитатор –  Тихомира Нанева (старши обучител на Национален младежки форум).

Работилница 3 – „Пътеводител на младите в пазара на труда: Възможности и рискове“, с лектори: Доброслав Димитров (председател на Българската работодателска асоциация иновативни технологии), Любомир Дренски (председател на Съюза на транспортните синдикати в България Фасилитатор),с фасилитатор – Румяна Атанасова, ресурсен обучител на Национален младежки форум.

В следствие на работилниците, участниците изготвиха препоръки, които представиха пред вземащите решения и заинтересованите институции. Обсъждаха се както етични въпроси, така и конкретни казуси и идеи.

Представителите на институциите  и вземащите решения бяха в лицето на:  Александър Йоловски (заместник-министър на електронното управление) , Милена Георгиева (заместник изпълнителен директор на Агенцията по заетостта), Антоанета Томова-Цонева (началник на отдел „Активна политика на пазара на труда“ на дирекция „Политика на пазара на труда“, в Министерството на труда и социалната политика), Деница Тенчева-Фока (главен експерт в отдел „Активна политика на пазара на труда“ на дирекция „Политика на пазара на труда“, в Министерството на труда и социалната политика) , Антонио Стоичков (заместник-председател на Национален младежки форум). 

Разви се активна дискусия между младежите и представителите на институциите,  за връзката между училището, университета и бъдещето работно място, в какво сме се справили и в какво не.

В края на Конференциярта се очерта, че „дигиталната трансформация“ се случва, макар и бавно поради различни фактори.

Национален младежки форум благодари за партньорството на Фондация „Фридрих Еберт България“.