Обсъждане на финализирането на Закон за насърчаване на доброволчеството в Народното събрание

На 15.12.2023 г. в зала 3 по покана на заместник-председателя на НС, Кристиан Вигенин, се проведе консултативна среща относно финализирането на проект на Закон за насърчаване на доброволчеството.

Сред участниците в срещата бяха представители на неправителствени организации  и държавни институции, които имат отношение към темата.

От мрежата на НМФ присъстваха – Младежки форум “21 век” (КНСБ), Фондация “Развитие и Интеграция”, Международната Награда на Херцога на Единбург в България, АБВ-Младежи, AEGEE-Sofia, Студентски съвет при Софийски университет, ESN BULGARIA, ESN BULGARIA, МО в БСП, Дружество за ООН в България, Организация на българските скаути, Младежка организация към Съюза на глухите в България.

От Министерството на младежта и спорта ясно очертаха, че трябва не просто да бъде произведен закон, а този закон трябва да отговаря на нуждите на организациите, които работят с доброволци. Посочиха едни от основни проблеми, пред които са поставени обществото и организациите, а именно:

  • липса на гражданска активност 
  • липса на подкрепа за изграждане на капацитета и обезпечаване на всички разходи на организациите, провеждащи доброволческа дейност
  • липса на време за доброволческа дейност.

По време на срещата изникнаха много въпроси, а един от тях беше: “Дали политически партии  могат да насърчават доброволческа дейност?”. Кристиан Вигенин – заместник-председател на Народното събрание коментира, че това може да спомогне младите хора да бъдат по-активни както политически, така и граждански.

Атанас Г. Радев – председател на Национален младежки форум заяви, че НМФ подкрепя нуждата от приемане на Закона за насърчаване на доброволчеството и работи по темата от много години. Тъй като вървят множество процеси в различни структури на законодателната и изпълнителната власт е необходимо да положим усилия ди ги синхронизираме. Необходима е координация между различните процеси.

Мирослав Цеков – координатор на експертна комисия “Анализи и застъпничество каза: “Основният въпрос е каква е целта на един закон. Според нас законът за насърчаване на доброволчеството следва да очертава цялостна държавна политика, която създава среда за развитие на масовото доброволчество, не само да регулира организираните доброволчески дейности. На първо място, той трябва да осигури подкрепа за организациите работещи, организиращи и подготвящи доброволци и в частност такива юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ).

Други обсъдени теми бяха дейността на доброволците, от страни извън Европейския съюз, Националния електронен регистър на доброволците, минимална възраст за извършване на доброволческа дейност и рамките на периодите за доброволчество.

От Български червен кръст споделиха, че развиването на отговорност и съпричастност трябва да се случва на по-ранна детска възраст (относно въпрос 4) и трябва да има филтър и ясни правила за работа с доброволците.

Юлия Ковачева – заместник-министър на правосъдието коментира нуждата от това да се преразгледа органа, който ще поддържа  регистъра на доброволците и това, че трябва да е под агидата на една и съща институция.

Всички присъстващи и заинтересовани страни, включващи организации и институции, са на мнението, че Законът трябва да влезе в сила възможно най – скоро и да бъде възможно по-ефективен за извършването на доброволческа дейност и спомагане и насърчаване на младите хора.