ОТВОРЕНО ПИСМО на Национален младежки форум относно Смяна на Изпълнителния директор на Центъра за развитие на човешките ресурси
ДО:
Г-Н ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н ГАЛИН ЦОКОВ
МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н ГЕОРГИ ГЛУШКОВ
МИНИСТЪР НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
50 НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
50 НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА
50 НАРОДНО СЪБРАНИЕ
С КОПИЕ ДО:
Г-ЖА ПИА АРЕНКИЛДЕ ХАНСЕН
ДИРЕКТОР НА ГЕНЕРАЛНА ДИРЕКЦИЯ
ОБРАЗОВАНИЕ, МЛАДЕЖ, СПОРТ И КУЛТУРА
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Г-Н РАРЕШ ВОЙКУ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЕВРОПЕЙСКИ МЛАДЕЖКИ ФОРУМ
ОТВОРЕНО ПИСМО
Относно: Смяна на Изпълнителния директор на Центъра за развитие на човешките ресурси
На вниманието на компетентните институции,
Национален младежки форум, в качеството си на Национален младежки съвет на Република България,
В израз на последователната си позиция в подкрепа на подобряването качеството на програмите за младежта на национално и европейско ниво,
В отговор на публикации в медиите и получена информация от свои организации членове и партньори, изразява своята загриженост относно процесите, протичащи в Центъра за развитие на човешките ресурси в неговото качество на Национална агенция (НА), отговорна за изпълнението на програмите Еразъм+ и Европейски корпус за солидарност.
Програмите Еразъм+ и Европейски корпус за солидарност са ключов инструмент за осъществяване на европейската и националната политика за младежта и в този смисъл основен източник на ресурси за осъществяване на дейностите и осигуряване на устойчивостта на младежките организации и организациите, които работят със и за младите хора, в Република България. Те спомагат както развитие на капацитет и необходими ключови компетентности, но и изграждане на европейската идентичност на българската младеж и укрепването на нейните връзки с младите хора в държавите членки на Европейския съюз и в страните от Западните Балкани. Това е предпоставка за мирни и приобщаващи общества.
В годините след своето създаване Национален младежки форум (2010) нееднократно е изразявал обективни позиции по отношение на изпълнението на политиката и управлението на Националната агенция, в това число е отправял и необходимите критики относно някои недостатъци в работата на Центъра за развитие на човешките ресурси. В публичното пространство също така са изнасяни данни за сериозни нередности, в резултат на които през 2020 г., акредитацията на националната агенция е частично отнета от страна на Европейската комисия.
В периода след 2021 г. наблюдаваме значително подобрение в работата на Центъра за развитие на човешките ресурси, което се изразява в:
- Възстановяване на пълната акредитация на ЦРЧР. В резултат на работата на екипа и изпълнителния директор през март 2023 г. акредитацията на агенцията (определена през 2020 г. на “Частична под условие” в резултат на констатирани сериозни нередности при администриране на програмите) е възстановена. В резултат на това е осигурена устойчивост при предоставянето на средствата по двете програми;
- Подобряване на взаимодействието на ЦРЧР с младежкия сектор и организациите бенефициери. Експертите от Центъра са по-достъпни и отзивчиви по отношение на организациите бенефициери. Наблюдаваме и засилено партньорство на Центъра с младежкия сектор, което се изразява в провеждането на съвместни партньорски инициативи с младежки организации, срещи и обучения за предоставяне на информация за възможности и повишаване на капацитета на техните служители и доброволци. (Справка в уебсайта на ЦРЧР, секция „Събития“ показва увеличаване на новините за дейности относно популяризирането на програмите и съвместни дейности с младежките организации);
- Участие на ЦРЧР като партньор в ключови за младежкия сектор събития, сред които предстоящата Национална младежка конференция 2024 г., организирана от Националната работна група за Диалога на ЕС по въпросите за младежта в партньорство между Национален младежки форум, Министерство на младежта и спорта, Икономически и социален съвет и Националната мрежа на младежките центрове;
- Полагане на системни усилия за развитие на международното сътрудничество и утвърждаване на ЦРЧР в рамките на мрежите на “НА”. Засилено е сътрудничеството в рамките на мрежата на Южните “НА”. Възстановено е участието на България в RAY Network (отново преустановено преди 2021 г.) – международната изследователска мрежа на програмите Еразъм+ и ЕКС, в която членуват представители на 34 европейски държави. В процес е включването на ЦРЧР в партньорската инициатива Europe Goes Local, насочена към развитието на местната младежка работа, заедно с още 26 “НА”, Съвета на Европа, SALTO и ERYICA и ключова в контекста на приоритетите на Националната стратегия за младежта (2021-2030), Европейския дневен ред за младежка работа и предстоящата 4-та Европейска конвенция за младежка работа.
Центърът за развитие на човешките ресурси, в качеството си на Национална агенция по програмите Еразъм+ и Европейски корпус за солидарност, отговаря за администрирането на финансов ресурс в размер на над 70 млн. евро на година и следва да взаимодейства с различни институции и организации в областта на образованието, младежта и спорта.
В изминалите дни, от сигнали на младежки организации разбираме, че след промяна в ръководството на Центъра приключването на процедури и подписването на договори в рамките на вече приключили процедури за отпускане на безвъзмездна финансова помощ (БФП), както и други административни процеси са били силно забавени и възпрепятствани.
Важно е да се отбележи, че в национален и международен план предстои да стартират ключови процеси за младежкия сектор и младежката политика, които предполагат активно участие на заинтересованите страни, сред които е ЦРЧР, както и мрежите на Националните агенции (от които Центърът също е активна част в последните 3 години). Такива са:
- Стартирането на предварителните разговори и консултации за изготвяне и приемане на нова Европейска стратегия за младежта, Програма Еразъм+ и Програма Европейски корпус за солидарност;
- Провеждането на 4-ата Европейска конвенция за младежка работа през 2025 г. в Малта;
- Надграждането на Диалога на ЕС по въпросите за младежта и стартирането на 11 Цикъл на Диалога;
- Предстоящата оценка и актуализация на Националната стратегия за младежта (2021-2030).
С оглед на това, намираме за недопустима и необоснована смяната на изпълнителния директор на ЦРЧР – г-н Михаил Балабанов, без публично оповестяване на мотивите за освобождаването му, както и без наличието на ясна процедура за избор на нов директор.
Изпълнителният директор на ЦРЧР има ключова роля за пълноценното функциониране и управление на Центъра и следва да притежава необходимите професионални качества и експертиза, които да позволят ефективното управление на процесите и пълноценното взаимодействие със заинтересованите страни.
В публикуваните в медийното пространство през последните дни материали се съдържат твърдения за злоупотреби, които освен по отношение на имиджа на ЦРЧР на национално и международно ниво нанасят сериозна репутационна щета по отношение на имиджа на младежките организации, които осъществяват коректно и ефективно своята работа по изпълнение на проектите.
Настояваме, мотивите за извършената промяна в ръководството да бъдат публично оповестени, заедно с резултатите и констатациите от извършени проверки на работата на ЦРЧР в периода 2021-2024 г., от страна на МОН, Сметната палата, АДФИ, OLAF, както и външния ежегоден одит на Европейската комисия, който служи за основа на решението за предоставяне на акредитация на “НА”.
Настояваме, за приемането на ясна и прозрачна процедура и критерии за избор на директор на Центъра за развитие на човешките ресурси, както и обособяването на мандат на управление, който да гарантира спокойствие и непрекъснатост на работата и взаимодействието със заинтересованите страни.
Считаме, че задължителна част от процедурата следва да бъде представянето на визия за взаимодействието с младежкия сектор. Добри примери за подобна процедура биха могли да се адаптират от практиката на други национални агенции по Еразъм+.
За контакт
гр. София, ул. „Христо Белчев“ 3, secretariat@nmf.bg
Подкрепящи организации (списъкът се обновява своевременно):
- Национален младежки форум
- AEGEE-Sofia
- Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите
- Сдружение за демократично образование “ФАР”
- Фондация “Подобри”
- Национално студентско сдружение за образователен обмен – АИЕСЕК България (AIESEC)
- Студентска асоциация за изследване на международните отношения
- Организация на българските скаути
- Сдружение МоМентор
- Международен младежки център – Перник
- Сдружение “Център за обучение и услуги”
- Асоциация за подпомагане на академичната общност (АПАО)
- Студентски и младежки идентификационни карти (ISIC)
- Асоциация “Голям брат, Голяма сестра – България”
- Сдружение “Бъдещето сега”
- Фондация “Учене за промяна”
- Сдружение „Младежка инициатива за развитие“
- Национален ученически парламент
- Сдружение “Уолк Тугедър”
- Институт за технологичен трансфер и иновации
- Сдружение “ПроВижън Интернешънъл”
- Младото поколение в действие
- Фондация ОПЪН СПЕЙС
- СНЦ “Младежки център за развитие-Взаимопомощ”
- Гражданско сдружение “Алцхаймер-България”
- Народно читалище “Бъдеще сега 2006”
- Сдружение “Евроактив България”
- Ерасмус Стюдънт Нетуърк (ЕСН) България
- Сдружение “Млади изследователи за младежко развитие “
- Европейско младежко движение – България (JEF Bulgaria)
- Сдружение „Маверик“
- Дружество за ООН в България
- Сдружение “Изкуство в действие”
- Асоциация на студентите-медици в България (АСМБ)
- Арт – Център Кърнолски
- Фондация СИЙД
- Каритас София
- Фондация “Надежда” – Кърджали
- Българска фондация за изследвания, образование и предприемачество – Bfree
- Сдружение “Виа сивик”
- Национална асоциация на студентите юристи “ЕЛСА-България”
- Сдружение “Европейски проекти в България”
- Академия за Активни Младежи
- Студентски клуб на политолога
- Сдружение „Център за учене чрез преживяване“
- Фондация “Екологичен манифест – МанЕко”
- Сдружение за ролеви игри ЛАРП-България
- Морски клуб “Приятели на морето” – Варна
- Фондация “Театър Нокс”