6 партии обещаха да работят за…
/in Uncategorized, Новини, Първа страница /by admin_secretariatПо време на “Дебатът за младите – Парламентарни избори 2021” 6 партии се обединиха около идеята за развитието на младите хора в България.
Събитието бе организирано от Национален младежки форум в партньорство със Студентски клуб на политолога и StudyHub.
В него се включиха кандидат-депутати от:
- ПП „ВМРО – БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО ДВИЖЕНИЕ“ – Александър Сиди;
- ПП „АБВ (Алтернатива за българско възраждане)“ – Христо Колев;
- КП “ГЕРБ” И “СДС” – Георг Георгиев;
- КП “БСП ЗА БЪЛГАРИЯ” – Георги Ангелов;
- КП „ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ – ОБЕДИНЕНИЕ“ – Борислав Сандов;
- КП „ИЗПРАВИ СЕ! МУТРИ ВЪН!“ – Станимир Бояджиев;
По време на първият панел, на тема “Гражданско участие на младите хора” всички кандидат-депутати единодушно се съгласиха, че младите хора трябва да бъдат включвани все по-често в процесите по вземане на решения, за да бъде ясно изразена и тяхната позиция в сформирането на политиките. Всички те споделиха, че за тях ключът към младежката активност са младежките пространства, за които бе пояснено, че дори се работи вече, от страна на Министерство на младежта и спорта.
Всички шест кандидат- депутати се обединиха около идеята, че е необходимо Законът за Доброволчеството да бъде приет и обещаха да работят в тази насока ако бъдат избрани. Това е и надежда за всички младежи и младежки организации, тъй като Законопроекта за Доброволчеството е тема и проект обсъждан повече от 10 години в политическите и неправителствените среди. За последно Законопроекта е входиран през 2017-та година, но остава за разглеждане в различните парламентарни комисии и не достига обсъждане в Пленарна зала.
Защо е важно да се приеме Закон за Доброволчеството в България?
Със своя обхват законът ще създаде възможност за регулиране на взаимоотношенията възникващи въз основа на извършването на доброволчество. Законът следва да дефинира ясно изискванията към организациите работещи с доброволци и по този начин да осигури необходимите условия за защита на правата на доброволците. Наличието на необходимата регулация, може да послужи като основа за насърчаване на доброволчеството и в този смисъл да допринесе за позитивното развитие на гражданското общество. Активното участие в доброволни дейности осигурява възможност за придобиване на опит за работа в екип, отдаване на благотворителен труд в обществена полза, придобиване на допълнителни квалификации, разширяване на работните контакти, развиване на професионална ориентация и ангажираност, добавена стойност към икономиката и насърчаването растежа на БВП на държавата. Привличането на младежи като доброволци в изпълнението на доброволчески дейности би им осигурило подходяща среда, в която да обменят идеи и опит с професионалисти в конкретната сфера, запълва свободното им време с градивни занимания и благоприятства за личностното им израстване. Привличането на хора с вече установени работни квалификации, към доброволна дейност допринася за осигуряването на трудовата им ангажираност и създаването на бъдещи работни възможности както при настоящия им ръководител, така и при неговите партньори. Повишаването на квалификациите на доброволците спомага за засилването на гражданската им активност, социалното им включване и разширяване на мрежата им от работни контакти. Очакваните резултати от приемането на законопроекта за доброволчеството са насърчаване на доброволческите дейности, които да отговорят на потребностите на обществото и да станат по-привлекателни за гражданите.
Вторият панел от Дебатът беше на тема “Образование и реализация на пазара на труда на младите хора”. Кандидат-депутатите се обединиха около нуждата от часове и развитие на вече съществуващите програми за гражданско образование в училище, както и около това, че неплатените стажове подриват младежкия труд.
Защо е важно да се забранят неплатените стажове в България и Европа?
По темата за правата на младите хора, Международната организация на труда (МОТ) е разработила обширни стандарти, които се отнасят до младите хора и засягат темата за стажовете. Според редица документи на европейско ниво, примери за нарушения правата на младите в пазара на труда са: минималните заплати за младите хора, които са по-ниски от националната такава; поддържането на постоянно високи нива на младежка безработица в държавите, както и неплатените стажове.
Затова и Международната организация на труда отправи препоръка към всички държави членки на ЕС заплащането за стаж да бъде минимум равно на минималната работна заплата. През 2018-2020 година Европейски младежки форум провежда широка кампания за забрана неплатените стажове в Европейския съюз. В резултат от тези последователни действия, Европейски парламент прие резолюция с която осъжда практиката на неплатени стажове и чиракувания, като призовава за въвеждане и осигуряване на правни механизми в държавите членки с които да се гарантира справедливото заплащане на стажовете и чиракуването. България може да направи крачка напред в защитата на правата на младите хора и утвърждаването на държавата като приемник на европейските стандарти и тенденции, ако участниците в Дебатът изпълнят своите заявки и се противопоставят на неплатените стажове на национално ниво в рамките на 45-тото Народно Събрание.
Вярваме, че обсъдените теми и идеи са от изключителна важност за развитието на младите хора и младежките организации в страната. Поради това Национален младежки форум отправя предизвикателство към политическите партии взели участие в Дебатът да изпълнят заявките дадени по време на дискусията и по този начин да декларират дългосрочен ангажимент към развитието на младите хора в страната.