Какво е бъдещето на младежката политика в България ?

Анализ на състоянието на изпълнението на младежката полиника и декларация на НМФ след заседание на Консултативния съвет за национална сигурност.

Какво е Национален младежки форум

Национален младежки форум е най-голямата младежка платформа в България, която обединява в състава си над 30 младежки организации от цялата страна. Ние сме пълноправен член на Европейски младежки форум и активен партньор на национални и европейски институции в изграждане и застъпничество за младежки политики. Ние сме националният младежки съвет на България.

Прочети повече за нас, открий партньори в нашата мрежа и стани организация член на платформата.

Кои са нашите организации членове

Най-важните новини

Писмо на НМФ относно управленската програма на новото правителство

Национален младежки форум, в качеството си на Национален младежки съвет на Република България, изказва своята загриженост и дълбоко притеснение за негативните тенденции и образа на младите хора в България, който се формира в резултат на широко обществените репортажи и новини в националните медии за зачестяващи случаи на рисково поведение сред младите хора.

Обръщаме внимание на ролята и значението на младежката политика, тъй като се харчат публични средства за превенция, която обаче не се справя със заявените цели. С това писмо издигаме на преден план ролята и значението на младежката политика и младежките организации, които следва да отразяват проблемите пред младите хора.

ВРЕМЕ Е МЛАДИТЕ

ДА ВЗЕМАТ ДУМАТА

14

ГОДИНИ

30+

ОРГАНИЗАЦИИ

100 000+

МЛАДИ ХОРА

Национален младежки форум е пълноправен член на Европейски младежки форум

Национален младежки форум е учредител и член на Сдружение “Варна – ЕВРОПЕЙСКА МЛАДЕЖКА СТОЛИЦА”

Национален младежки форум председателства Управителния съвет на Форум Гражданско участие

Национален младежки форум е партньор на програмата Български младежки делегати към ООН

Национален младежки форум е част от журито на Европейската младежка награда “Карл Велики” за България

© Copyright - Национален младежки форум
Диалог на тема “Изтичане на мозъци” с участието на Елиза Ферейра – Национален младежки форум
Новини

Диалог на тема “Изтичане на мозъци” с участието на Елиза Ферейра

На 27.09 в Европейска комисия – Брюксел се проведе диалог с Еврокомисаря по сближаване и реформи – г-жа Елиза Ферейра, на тема “Изтичане на мозъци – Brain drain”. Събитието бе част от програмата на Европейската година за младежта. 

В ролята на модератор на дискусията влезе Биляна Сиракова, Координатор на ЕС по въпросите за младежта.

В диалога участие взеха и:

Мирослав Цеков – Председател на Национален младежки форум;

Мария Алказар – член на борда и кандидат за Председател на Европейски младежки форум;

Кристиана Ксенофонтос – член на борда на Европейски младежки форум;

Андреа Скростеану – заместник председател на Национален младежки съвет на Румъния 

Представители на младежките съвети на Литва (Юлиус Янулевичус), Хърватия (в лицето на Кая Павлинич), Полша (Ян Палаш), Португалия (Руи Оливейра), председателката на  Младежкото крило на Европейската конфедерация на работническите съюзи Йоланда Жил Алонсо;

Алесия Сума – Европейска федерация на сестринските асоциации.

Контекст:

Целта на диалога е да събере представители от различни държави, които да споделят проблемите, наблюдавани в техните региони, да обменят добри практики и да дискутират в посока даване на решения. Основен въпрос е как да предотвратим изтичането на мозъци и да привлечем талантите да останат в не толкова развитите региони.

България е една от държавите, в която демографският проблем силно се откроява. Въпреки че се намира под средното ниво на младежка безработица в Европейския съюз (с около 13.1% при средни 14% за ЕС) е част от държавите с рязко свиващо се население и ниска степен на покачване на процента хора с висше образование. В допълнение почти 15% от хората на възраст 20-64 г. родени в България в момента живеят трайно извън нея.

Елиза Ферейра (Еврокомисар) постави основите на диалога, като представи основните проблеми пред останалите. 

“Имаме нужда от енергията и капацитета на младите хора да създават нови компании и нови работни места. Младите хора не са само бъдещето, но и настоящето. Те са тук и сега и вземащите решения трябва да ги ангажират.”, споделя тя в своето изявление. Тя осъзнава важността младите да бъдат чути и ги приканва да се включат в дискусията.

Мнението на няколко от младежките съвети се припокрива  – необходим е целенасочен стратегически подход при решаване на проблемите на младите хора. Държави като Румъния и Хърватия, сходно на България споделят, че срещат трудности при изработката на стратегически документи в сферата на младежта.

 Кристиана Ксенофонтос също споделя колко е важно за младите хора да бъдат включвани във взимането на важни решения, да бъдат интегрирани в процеса.

Някои от основните акценти, които Мирослав Цеков сподели за България:

– Политическата нестабилност в страната се отразява на първо място на младите хора. Вече втора година няма условия да бъде приета Националната стратегия за младежта 2021-2030 г.

– България има сравнително добри показатели по отношение на младежката безработица спрямо останалите страни в ЕС, но множество млади хора са обект на некоректни практики на работното място, а не е малък процентът, които работят частично или изцяло в сивия сектор. 

– За да останат младите хора в своето населено място или регион не е необходимо да адресираме само достъпа до образование и заетост (и тяхното качество), както и инфраструктура, а да вземем предвид и качеството на демокрацията. Младите хора вземат този избор и според възможностите да участват при вземането на решения, както и въпроси като върховенството на правото и корупцията.

Елиза Ферейра подчерта, че можем да говорим за качеството на вътрешния пазар на ЕС, само ако имаме гаранции, че институциите функционират. Ако институциите не работят, ако няма отчетност, ако съдът не работи или ако не може да се разчита  управляващите органи на определените фондове тогава ние си “играем” с парите и правата на хората затова темата за върховенството на правото е от основно значение.  

Благодарение на дигитализацията по време на пандемията осъзнахме, че все пак не е задължително да се местим в големия град и да плащаме скъпи квартири, а можем да сме в региони с добро качество на околната среда, да останем в по-малко населени места, важното е да имаме минималните покрити нужди за работно място, като интернет, например.

В дискусията също се стига и до споделяне на добри практики и предложения:

“Необходимо е целенасочено насърчаване на регионалното сътрудничество по отношение на проблемите на младите хора.
Да се разгърне потенциала на макро-регионалното сътрудничество и стратегии и да се насърчи стратегическия подход по отношение на проблемите на младите хора в тях. 
Да бъде въведена младежка перспектива в механизмите и програмите Interreg, като същите бъдат направени по-достъпни за млади хора.”, казва Мирослав Цеков.

 

 Кристиана Ксенофонтос споделя за два инструмента:

  • EU Youth Test – механизъм за оценка на въздействието на политиките на Европейския съюз върху живота на младите хора, предложен от Европейски младежки форум.
  • Диалога на ЕС по въпросите за младежта – механизъм за консултация и участие на младите хора при вземането на решения и задаването на дневния ред в областта на младежта на ниво ЕС.

Може да проследите цялата дискусия:

Изготвил: Йоана Дончева

© Copyright - Национален младежки форум