Дейности по проекта „Социални иновации, територия на младежко предприемачество в селските райони на България“

Стартиране на проект „Социалните иновации, територия на младежко предприемачество в селските райони на България“ по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“

Проект „Социалните иновации, територия на младежко предприемачество в селските райони на България“ по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“

Транснационално сътрудничество между Национален младежки форум (България) и „Училище за индустриално развитие“ (Испания)

Период на проекта: 26.03.2019 – 26.09.2020

Целта на проекта е засилване на транснационалното сътрудничество между България и Испания по отношение идентифицирането, разработването и прилагането на иновативни социални практики за създаване на модели за предприемачество сред младите хора и генериране на самостоятелна заетост.

Целевата група, която ще бъде най-силно засегната от резултатите от проекта, включва млади хора от общините в България – Велинград, Лъки, Баните, Смолян, Карлово, Панагюрище, Стрелча и по-слабо развитите региони в Испания (т.е. Естремадура, Андалусия).

Дейностите по проекта са насочени към посрещане нуждата на младите хора в България и Испания от по-нови и иновативни социални практики за развитие на предприемачески модели и развитие на икономическата активност. За България ще се обърне специално внимание на младежите в селските райони и липсата на мотивация у тях – причини и начини за преодоляването и. Испанската организация „Училище на индустриално развитие“ има повече от 25-годишен опит в насърчаването на предприемачеството на местно ниво, затова ще предаде знанията си на НМФ.

  • Училището за индустриално развитие ще съсредоточи усилията си върху насърчаването на предприемачеството и самостоятелната заетост сред младежите от по-слабо развитите региони.
  • От своя страна, Национален младежки форум ще насочи усилията си към насърчаване на предприемачеството сред младите хора, които не учат, не работят и не се обучават, в две конкретни области: кръгова икономика и сектор на здравния туризъм в селските райони.

Общата методологическа основа на проекта е създаването на съвременни цифрови образователни инструменти и методи за разпространение на информация и знания чрез неформално обучение сред целевите територии.

Целевите групи, които имат двете организации са следните:

  • НМФ ще се фокусира върху млади хора от групата „NEET’s“ – а именно младежи, които не учат, не работят, не се обучават и не правят нищо, за да променят навика си.
  • Училището за индустриално развитие насочва дейността си върху млади предприемачи, живеещи в по-слабо развитите региони.

Етапи на проекта.

  1. През първата работна фаза ще идентифицира нуждите на българските и испанските партньори, за да засили техния капацитет и ефективност на прилагане на социалните иновации сред целевите групи.
  2. На втория етап и двата партньора ще разработят точни цифрови инструменти за обучение, насочени към предприемачи и младежи, търсещи самостоятелна заетост. Двамата партньори ще улеснят обмена на предприемачи и / или наставници от двете страни, които ще се възползват или ще предоставят международни инкубационни програми в страната партньор.
  3. Третата фаза на сътрудничество ще бъде реализирана чрез разпространение на резултатите, получени от проекта.

Резултати от транснационалното сутрудничество.

НМФ ще разработи нови социални подходи към внедряването на иновативни елементи в селските райони от България, основаващи се на определяне на принципите на успешните бизнес модели в сферата на кръговата икономика и добавяне на стойност към продуктите и услугите на здравния туризъм. Училище за индустриално развитие ще спомогне за трансфера на информация за състоянието на кръговата икономика в Испания.

Обучение на тема „Социални иновации и предприемачество“

Национален младежки форум съвместно с испанската фондация „Училище за индустриално развитие“ организира обучение на тема „Социални иновации и предприемачество“, което се проведе в град София в периода 29-31 май 2019г.

Целта на обучението беше да запознае участниците какво е социалното предприемачество, какви са тенденциите в социалните иновации, кръгова икономика и здравния туризъм. По време на събитието участниците имаха възможността да се запознаят и докоснат до вече работещи социални предприятия в София.

Обучение за обучители в гр. Мадрид – Кръгова икономика и социални иновации

През периода 23-27 Септември, група български участници имаше възможността да бъде част от обучение за  обучители, част проект „Социалните иновации, територия на младежко предприемачество в селските райони на България“, между Национален Младежки Форум, Министерство на труда и социалната политика и партньора в Мадрид ЕОI (Еscuela organizacion industrial).

Целите на обучението бяха да се споделят добри примери и познание върху темите на кръгова икономика и предприемачеството, повишавайки обучителния капацитет на участниците.

Онлайн обучителен курс на тема „Социално предприемачество в сферата на здравния туризъм“

По проект „Социални иновации, територия на младежко предприемачество в селските райони на България“ по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, Национален младежки форум съвместно със своя партньор „Училище за индустриално развитие“ (Испания) изготви серия видеа, които са достъпни в YouTube канала на Национален младежки форум.

Обучение „Социално предприемачество в сферата на здравния туризъм“

В края на месец ноември, от 22-24 се проведе обучение на тема „Социално предприемачество в сферата на здравния туризъм“, което беше организирано от Национален младежки форум съвместно с испанската фондация „Училище за индустриално развитие“ (Еscuela organizacion industrial).

Целите на обучението бяха да се запознаят участниците със социалното предприемачество в сферата на здравния туризъм и кръговата икономика. По време на обучението Борис Вълев запозна участниците с няколко примера за работещи социални предприятия в България и Европа.  Бяха представени доклади и резултати до момента, както и MOOC (Massive open online courses), изготвени в предходни дейности на проекта. Сред основните акценти бяха лекциите на Саня Раева от София Лаб и Жюстин Томс. Саня Раева представи „Софийска младежка лаборатория“, осъществена по проект “Отключване потенциала за бизнес и социални иновации в Дунавския регион чрез повишаване знанията и уменията на младите хора – Умения за новите поколения”. Основаната цел на лабораторията е да изгради платформа, развиваща уменията на младите хора за иновации и предприемачество. Жостин Томс запозна участниците с маркетинга в социалното предприемачество и им даде съвети как да развиват своите проекти и как да ги представят.

И трите обучения са част от проект „Социалните иновации, територия на младежко предприемачество в селските райони на България“ по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.  Целите на проекта са:

  • насърчаване на младежкото предприемачество, чрез добавяне на стойност към продуктите и услугите на здравния туризъм.
  • увеличаване на достъпността и свободния достъп на младежи и младежки работници до информация и знания за предприемачеството на основата на цифрови методи за образование
  • разширяване на разпознаваемостта на европейския социален фонд сред заинтересовани страни в специфични бизнес ниши за практикуване на предприемачество.

Проект № BG05M9OP001-4.003-0009-C01, „Социалните иновации, територия на младежко предприемачество в селските райони на България“ в рамките на ОП РЧР, процедура № BG05M9OP001-4.003 „ Транснационални партньорства“, Стойност на проекта: 191 751.33лв. 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *