Стани част от Звеното от обучители към НМФ

ПОКАНА 

ЗВЕНО ОБУЧИТЕЛИ КЪМ НАЦИОНАЛНИЯ МЛАДЕЖКИ ФОРУМ   

 

Ако ти си човек, който иска да работи с млади хора, да се обучава и да развива себе си през неформалното образование, значи си точният човек, когото търсим! Включи се в Звеното от обучители на Национален младежки форум и ни помогни да разгърнем потенциала на младите хора в България!

 

Търсим си хора, които да бъдат:

  • Старши обучители – хора с богат опит като обучители и много обучения зад гърба си, които са готови да бъдат част от звеното като експерти и също така да предават знанията и опита си на младшите обучители;
  • Младши обучители – хора с по-малък опит като обучители, но с желание да се развиват в областта, млади хора, които имат желание да натрупат опит чрез практика и да попият знания от опитни обучители;

Звеното от обучители на Национален младежки форум е основано през 2013 г. и се състои от обучители с опит и експертиза в рамките на приоритетите и областите на действие на НМФ и младежката работа. То е инструмент на НМФ за устойчива промяна и развитие на младежкия сектор. Обучителите в състава са с ясното съзнание, че при участие в събития те градят имиджа на организацията (НМФ) и затова изпълняват ангажиментите си съвестно и спазват Етичния й кодекс, утвърждавайки ценностите й.

 

МИСИЯ НА ЗВЕНОТО ОТ ОБУЧИТЕЛИ 

Звеното от обучители /ЗО/ на Национален младежки форум има за мисия да развива капацитета на организациите членове на НМФ и младежките организации в страната, да съдейства за утвърждаването на стандарти за качество в сферата на неформалното образование и да развива потенциала на младите хора за активно участие в обществените процеси.

 

ВИЗИЯ НА ЗВЕНОТО ОТ ОБУЧИТЕЛИ

Звеното от обучители се състои от обучители, работещи за утвърждаването на ценностите и принципите на НМФ и за постигането на целите на организацията.

 

ЦЕЛИ НА ЗВЕНОТО ОТ ОБУЧИТЕЛИ

  • Осъществяване на обучения и образователни дейности, планирани и организирани от НМФ, неговите организации – членове и други организации и институции;
  • Обезпечаване на събития и формати в сферата на младежта в областите модерация, фасилитиране и обучителен дизайн;
  • Развитие на капацитета на младежки работници и обучители;
  • Утвърждаване на стандарти за качеството на младежката работа и неформалното учене в страната;
  • Повишаване капацитета на младежките организации и други заинтересовани страни в младежкия сектор;
  • Повишаване капацитета на служители на местната и националната власт по посока работа с млади хора и младежка аудитория;
  • Създаване на пространство за обмен на добри практики и опит в областта на неформалното учене и младежката работа;

 

ПРОФИЛ НА СТАРШИ ОБУЧИТЕЛИ 

Старшите обучители:

  • познават приоритетите и областите на дейност, както и да споделят ценностите на НМФ; 
  • притежават доказана експертност по един или повече от приоритетите и/или областите на дейност на НМФ;
  • умеят да фасилитират различни по вид процеси  и управляват процесите на групова динамика; 
  • познават спецификите и прилагат методите на неформалното учене;
  • познават теориите за учене и могат да ги прилагат в работата си; 
  • могат да разработват обучителни програми и да изготвят дизайн на обучение, като използват конкретни инструменти за дизайн на обучителен процес;
  • умеят да поставят измерими обучителни цели и да залагат подходящи инструменти за постигането им; 
  • познават младежкия сектор и младежката работа в България и Европа; 
  • са преминали минимум едно обучение за обучители за прилагането на етиката, принципите и методите на неформалното учене на национално и/или международно ниво; 
  • имат минимум 2 години обучителен опит и минимум 10 проведени обучения в сферата на младежките дейности;
  • подлежат на атестация на всеки две години или спрямо сроковете на Рамковото споразумение.

 

ПРОФИЛ НА МЛАДШИТЕ ОБУЧИТЕЛИ

Младшите обучители: 

  • познават приоритетите и областите на дейност, както и да споделят ценностите на НМФ; 
  • притежават познания по един или повече от приоритетите и/или областите на дейност на НМФ; 
  • умеят да фасилитират базови процеси и управляват процесите на групова динамика; 
  • познават спецификите и прилагат методите на неформалното учене; 
  • познават теориите за учене и могат да ги разпознават и прилагат в работата си; 
  • могат да разработват обучителни сесии, използвайки официалната бланка за дизайн на Звеното от обучители;
  • познават младежкия сектор и младежката работа в България и Европа; 
  • са преминали минимум едно обучение за обучители за прилагането на етиката, принципите и методите на неформалното учене на национално и/или международно ниво.

 

ПРОЦЕС ПО КАНДИДАТСТВАНЕ:

  1. Подбор по документи  

Попълнете на формуляра за кандидатстване до 10 септември 2026 година

  • CV: автобиографията трябва да включва брой проведени обучения и брой преминати обучения за обучители;  
  • Мотивационно писмо: мотивацията за участие в свободен текст
  • Минимум 1 (една) препоръка при кандидатстване за младши обучител и 2 (две) препоръки – за старши обучител, от поръчители, участници, колеги обучители.

 

  • Център за оценка 

В случай че сте част от подбраните кандидати по документи, ще получите покана за включване в Център за оценка, който ще оцени: 

  • способността за изготвяне на обучителен модул и дизайн на обучение;
  • използването на методите на неформалното учене; 
  • познаването на младежкия и неправителствения сектор;

Той ще се проведе на два етапа:

  1. Индивидуални задачи – кандидатите ще получат инструкции след 15-ти септември 2026 г. по имейл
  2. Представяне и събеседване – през месец октомври 2026 г. в офиса на НМФ на улица “Христо Белчев” 3, град София (физическото присъствие е задължително; в случай че настъпи промяна, кандидатите ще бъдат уведомени своевременно).

 

Поканата е отворена за кандидатстване за включване в състава на Звеното от обучители към НМФ, като търсим 15 младши и 15 старши обучители. Очакваме вашите кандидатури. При въпроси пишете на следния имейл: secretariat@nmf.bg.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *