Становище: Национална стратегия за младежта 2021-2030

До г-н Красен Кралев

Министър на младежта и спорта

 

Становище на Национален младежки форум

Относно: Публично обсъждане на проект на Национална младежка стратегия (2021-2030)

 

Национален младежки форум /НМФ/ е най-голямата платформа на младежки организации в България, която включва в състава си 44 младежки организации от цялата страна.

 

Основната мисия на организацията е да изведе на преден план ролята и значението на младежките организации и младежката работа в развитието и създаването на активни и компетентни млади хора, които могат да се реализират и допринесат за едно проспериращо общество. Национален младежки форум е пълноправен член на Европейски младежки форум и е със статут на Национален младежки съвет на България.

 

Следвайки своята основна мисия, Национален младежки форум е активен, устойчив и последователен партньор при формулирането и приложението на младежката политика в България. Младежката политика е стратегия, която се изпълнява от публичните власти с цел да осигури на младите хора възможности и опит, които да допринесат за тяхната успешна интеграция в обществото и да ги превърнат в активни и отговорни членове на същото това общество, както и да станат агенти на промяна (Council of Europe CM/REC(2015)3). 

 

В този смисъл Национален младежки форум приветства новото предложение за Национална стратегия за младежта (2021-2030), защото вярва, че най-добрата политика е онази, която следва ясна стратегия, по най-добрия начин анализира и адресира реалните нужди на младите хора, успява да развие конкретни специфични цели и прилага мерки, които да постигнат целите. 

 

В интерес на развитието на ползотворната среда, която да разгърне потенциала на младите хора, вземайки предвид: Ревизирана европейска харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите; Проучването Българската младеж 2018-2019; Стратегията на Европейския съюз за младите хора 2019-2027; Декларация от 3-тата Европейска конвенция за младежка работа 2020, част от Председателството на Германия на Съвета на Европа и Европейския съюз; Стратегията на Съвета на европа за развитие на младежкия сектор 2030, приета с Резолюция CM/Res(2020)2; и стъпвайки на препоръките на доклада “Младежките политики в България – възможности и предизвикателства” НМФ (https://nmf.bg/2020/11/24/youth_report/ ) обръща внимание, че: 

 

  1. Националната стратегия за младежта трябва ясно да очертава разбирането, че осигуряването на възможности и опит за съвременния млад човек в България има и европейско измерение. От 2007 г. България е страна членка на Европейския съюз, част е от европейското семейство и в този смисъл: 

    1. Европейската идентичност на младите хора и развитието на проевропейско самосъзнание е в категорична симбиоза с националната идентичност и националното самосъзнание. 

    2. Обвързването на стратегическите цели на националната политика за младежта с младежките цели, заложени в Европейската стратегия за младежта 2019-2027, и изработени по време на Триото “Естония – България – Австрия” трябва да e видимо и неоспоримо. 

    3. Необходимо е да се отчита мястото и ролята на Диалога на Европейския съюз по въпросите за младежта за ефективното овластяване и включване на младите хора в процесите на вземане на решения.

  1. Националната стратегия за младежта (2021-2030) трябва да гарантира континуитет,  устойчивост, ефективност и ефикасност на политиките за младежта, като: 

    1. Ясно демонстрира, че стъпва на постигнатите резултати през предходния стратегически период;

    2. Очертае областите с постигнат напредък и посочи предизвикателствата в областите без видим прогрес;

    3. Ясно и конкретно посочи връзката между мерките, предложени в рамките на стратегическия документ (2021-2030), и предизвикателствата и политиките, част от предходния стратегически период.

  1. Националната стратегия за младежта следва да очертае ролята на младежките организации като ключови партньори за постигането на устойчив прогрес в политиката за младежта, като осигури възможност за младежките организации в процесите на планиране, изпълнение и мониторинг на Стратегията, като подкрепи административния им капацитет и най-вече като действа в унисон с европейските постижения в политиката за младежта (напр. съвместното  управление на Съвета на Европа).

  1. Националната стратегия за младежта следва да покаже ангажимент и политическа воля за развитие на младежката работа в страната, като инструмент за подпомагане на младите хора, чрез: 

    1. Подобряване на разпознаваемостта на младежката работа и ползите от нея;

    2. Стандартизиране на младежката работа и признаване на ролята на младежките работници;

    3. Осигуряване на финансова и административна подкрепа за развитието на младежката работа;

    4. Конкретизиране на целите и мерките в подкрепа на младежките пространства с цел подобряване на тяхната устойчивост и достъпност.

В допълнение към гореказаното изпращаме като приложение следните документи:

  1. Препоръки за изменение и допълнение на текстовете на проекта на Националната стратегия за младежта (2021-2030) от страна на Национален младежки форум.

  2. Становища на организации членове на Национален младежки форум, зад препоръките в които също заставаме.

11.02.2020                                                                                                    С уважение,

Гр. София                                                                                                    Симона Димитрова

Председател