Посещение на Екологичен център “Радуловачки” в Сремски Карловци

Между 16 и 19 декември се проведе визита на Еко Център Радуловачки в Сремски Карловци, Сърбия.

Част от екипа на НМФ, заедно с колегите си от Младежки център Враца, посетиха центъра, като основната цел на визитата беше създаване на бъдещи партньорски взаимоотношения между двата центъра.

Представителите на Еко Център Радуловачки ни запознаха отблизо с работата и целите си, като също споделиха методи за активиране на младежите в околността чрез различни начини на таргетиране и игри.

След обиколката на Еко центъра, двата екипа отидоха в местния парк, където участваха в различни игри, които имаха за цел както да сплотят екипа, така и да повишат осъзнатостта на участниците за околната среда.

В края на 3-дневното посещение, участниците имаха възможността да посетят и Нови Сад.

Диалог за младежта в Благоевград

На 20.11 се проведе среща между младежта и местната власт в Благоевград.

В Центъра за личностно и творческо развитие се събраха над 40 младежи от Благоевград, за да обсъдят с местната власт как виждат бъдещето на града. Сред участниците бяха представители от младежкия парламент, студентски съвет и ученици от различни училища.  В екипи по 5 човека, младежите изготвиха своите препоръки, като главните теми бяха:

  • Градския транспорт и инфраструктурата в града
  • Недостига на информация до училищата
  • Откриването на повече работни места и опции за стажуване за младите
  • Чистотата в града
  • Реновация и поддръжка на зелените пространства и пространствата за отдих в града
  • По-достъпни и разнообразни културни мероприятия в града

В събитието взеха участие и представители на новия Младежки център Благоевград, с помощта на които бе организиран успешно Диалогът в Благоевград. Представителите на центъра изслушваха предложенията на младите, допълваха техни идеи и поставиха основата за едно бъдещо партньорство с младежите.

Събитието се осъществява с подкрепата на Община Благоевград, Младежки център Благоевград и Център за личностно и творческо развитие.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+. 

Как младите формират бъдещето на България и Европа: Национална младежка конференция 2024

На 31 октомври и 1 ноември 2024 г. град Перник бе домакин на Националната младежка конференция „Приобщаващи общества и ролята на младите хора“. Събитието събра над 100 участници от цяла България, сред които представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти в областта на младежката политика. В рамките на два дни бяха обсъдят ключови въпроси, свързани с прилагането на Европейската младежка цел №3 „Приобщаващи общества“ и резултатите от 10-ия цикъл на Диалога на ЕС по въпросите за младежта.

Конференцията се фокусира върху идентифицирането на добри практики и извеждането на конкретни препоръки за адаптиране на заключенията на Съвета на ЕС, така че те да бъдат приложими на национално и местно ниво в България.

Конференцията бе официално открита на 31.10.2024 г. От 14:00 часа,  в Минна дирекция гр.Перник, а сред официалните гостите бяха:

  • Стефан Кръстев, заместник-кмет на Община Перник
  • Петър Младенов, заместник-министър на младежта и спорта
  • Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет
  • Фелипе Паулиер, помощник главен секретар на ООН по младежките въпроси (видео)
  • Рамиз Бехбудов, Представител на УНИЦЕФ в България
  • Експерти, представители на общини и държавни институции

След откриването на конференцията, събитието се пренесе в Международен младежки център Перник, където участниците има възможност да се включат в панели.

Панел “Перспективи и предизвикателства пред младежката политика и участието на младите хора на национално ниво”, където панелисти бяха:

  • д-р Весела Марева, директор на Дирекция „Младежки политики“ на Министерството на младежта и спорта;
  • Атанас Г. Радев, председател на Национален младежки форум;
  • Владимир Йорданов – Център за развитие на човешките ресурси;
  • Лора Любенова – Експерт от Икономически и социален комитет;

 Панел „Приобщаване и участие на младите хора в живота на общините”, където участие взеха:

  • Кристиян Иванчов, председател на Постоянната комисия по младежки дейности, спорт и туризъм към Националното сдружение на общините в Република България, заместник-кмет на Община Кюстендил
  • Алекс Здравкова, образователен медиатор в Младежки център – Монтана
  • Виктория Димитрова, председател на Общински младежки съвет – Перник 

Присъстващите имаха възможност е рамките на двата дни за работата в групи, където проведоха активни дискусии за теми като:

  • Приобщаването на младите хора в общинските структури
  • Младежката политика и предизвикателствата пред нейното прилагане в България

Кулминацията на конференцията бе представянето на финалните препоръки, извадени по време на работата по групи от участниците. Граждани, заедно с представители на национални и международни институции обсъдиха възможностите за интегриране на тези препоръки в бъдещи политики и проекти и обсъдиха как ще бъдат застъпени те по време на 11 цикъл от Диалога на ЕС по въпросите за младежта.

Конференцията завърши с обща снимка и вечеря, по време на която се проведоха ценни разговори и обмен на идеи и добри практики, между всички присъствали на конференцията. 

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.

Последна спирка през октомври – Смолян

На 24.10 се проведе и последната за месец октомври среща между младежта и местната власт – този път в Смолян.

В Младежкия център YIYD се събраха над 40 млади жители на Смолян, за да обсъдят с местната власт как виждат бъдещето на града. Диалога на ЕС беше представен от Сейрула Лютви, който е български младежки делегат по време на 10-тия цикъл. След това участниците започнаха да изготвят своите препоръки, като главните теми бяха:

  • Здравеопазване, образование и заетост
  • Култура и развлечения в Смолян
  • Младежко участие и младежките пространства
  • Градската среда и инфраструктурата

Част от предложенията, които бяха отправени към местната власт включваха:

  • Изграждането на младежки пространства
  • Обособяването на велоалеи
  • Създаването на повече възможности за стаж за младите хора
  • Повече културни събития и подобряване на културните институции в града
  • Осъществяването на повече събития и създаването на клубове по интереси за младежите

Заместник-кмета Марин Захариев и експерти от местната администрация изслушаха препоръките на участниците и обсъдиха с тях възможностите за осъществяването им.

Събитието се осъществява с подкрепата на Община Смолян.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.

Изгревът на лидерството: Пътят към връх Ком и отвъд по време на Национална младежка академия

В полите на Родопите, от 17-и до 20-и октомври, в топлата прегръдка на Народно читалище „Бъдеще сега”, се проведе вторият клас на Националната младежка академия – среща не само на умения, но и на сърца.

Благодарение на обучителите – Розалина Недкова, Лета Панайотова, Адела Бозмарова и Никола Живков – младите хора навлязоха в свят на нови предизвикателства, където не само се учиш, но и създаваш връзка, държаща групата сплотена и силна.

 

„Академците” бяха не просто обучавани, а пуснати на пътешествие – пътешествие на открития. Във всяко препятствие откриваха по нещо за себе си, за другите, за значението на истинското лидерство. Те разгадаваха загадки, споделяха отговорности и виждаха в огледалото на другите как растат личностните им качества. Една от сутрините младежите тръгнаха по стръмния път към връх Ком и там, на върха, посрещнаха изгрева – символ на светлината, която всеки от тях носи.

Академията не беше само учене – тя беше живот. Младежите организираха инициативи, в които всеки имаше своя принос, като една пъстра мозайка от усилия и идеи. Вкусиха местни продукти, състезаваха се в турнир с лабиринти и логически загадки, а в доброволческата си инициатива обединиха сили и пренесоха два кубика дърва за местната общност – не само дар на труд, но и на грижа за хората на Гудевица.

Третият ден донесе и среща с вдъхновение – Йонко Чуклев, оперативен директор на „Афранга“, разказа как бизнесът и неправителственият сектор могат да преплитат усилия за една по-добра, устойчива реалност.

Местните хора също станаха част от тази магия – отвориха сърцата си за младежите, разказаха им за Гудевица, за традициите, които свързват миналото с настоящето. Църквата, издигната като символ на духа, се отвори, за да приюти същите тези млади сърца, търсещи и откриващи.

На този малък връх в Родопите се издига не само планината, но и духът на младите – силни, смели и готови да поемат към своето бъдеще сега.

Специални благодарности на Соник Старт, Народно читалище “Бъдеще сега 2006”, Afranga и дарители в кампанията „Подай ръка за НМА“, благодарение на които бе осъществен клас 2 на Национална младежка академия.

Крумовград стана една от спирките на Диалога за младежта

На срещата между младежта и местната власт в Крумовград на 22.10 се включиха над 40 участника, които обсъдиха проблемите в града и очертаха главните теми на дискусията с властта:

– Спорт и отдих

– Инфраструктура и транспорт

– Култура

– Екология и туризъм

Най-често срещаните идеи за развитието на града бяха:

  • Изграждането на екопътеки и велоалеи
  • Създаването на пространства за отдих с налични атракции като билярд, бордови игри и други
  • Построяване на галерия с цел привличане на туристи
  • Подобряването на пътищата към някои села и поставяне на повече осветление из целия град
  • Откриването на повече работни места и опции за стажуване за младежи
  • Ремонтирането на общежитията в града
  • Популяризирането на природните и историческите забележителности в града

От общината представиха вече съществуващите възможности за младежите от града, като ги поканиха да следят активно социалните мрежи на Крумовград, за да получават повече информация за нови дейности и събития.

Събитието се осъществява с подкрепата на Община Крумовград.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.

15 спирки по-късно – Диалога за младежта е в Пловдив

На 9 октомври Младежкият център в Пловдив се превърна в пространство за дискусия върху проблемите на младежта. След като участниците се запознаха с Диалога на ЕС по въпросите за младежта, те преминаха към изготвяне на препоръки към местната власт в Пловдив. Ключовите проблеми, върху които работиха бяха:

  • Транспорта и достъпността в града за хора с увреждания
  • Неинформираността сред младежите и учениците
  • Младежките пространства в града
  • Чистотата в града
  • Възможностите за работа и стаж
  • Ролята и нуждата от ученическите съвети в училищата

А основните препоръки, които дадоха младежите са:

  • Подобряване на каналите за информация
  • Засилена комуникация с властта
  • Повече социални инициативи, насочени към младите хора
  • Изграждане на свободни пространства, които да са безплатни за младежите
  • Повече финансова подкрепа за младежките инициативи

От Община Пловдив участие взеха заместник-кмета Николай Бухов и Вили Лазарова, Експерт “Младежки дейности”. В дискусията се включиха още Надежда Тодева (Сътрудник по управление на Европейски програми и проекти), Диана Димова от регионален център Пловдив МТСП, както и младежки работници от МЦ Пловдив.

Какво се случи с Диалога до сега? Пловдив беше 16тата спирка на националната обиколка, а Диалога успя да достигне до над 400 млади хора от цялата страна! 
В края на октомври поемаме на юг – Крумовград, Кърджали и Смолян. Виж как можеш да вземеш участие ТУК.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.

Кои са актуалните теми сред младежите в Бургас?

Кои са актуалните теми сред младежите в Бургас?

На 7ми октомври в Младежкия международен център в Бургас над 60 младежи от града взеха участие в Диалога за младежта!

В присъствието на кмета на Община Бургас, Димитър Николов, и заместник-кмета Михаил Ненов, младежите обсъдиха належащите за тях теми:

  • Младежките пространства
  • Учебна среда, стипендиите и възможностите за стаж 
  • Събитията и развлеченията в Бургас
  • Информационни канали на общината 
  • Ролята на младежкия център
  • Нуждата от сътрудничество между училищата и ученическите съвети

Един от резултатите от срещата е идеята за създаване на общински фонд, който да подпомага реализирането на младежки инициативи.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.

Младите и местната власт в Добрич

На 29 септември се проведе поредната среща от обиколката на Диалога за младежта в североизточна България – в Община Добрич. На срещата присъстваха над 20 активни младежи и представители на Консултативния младежки съвет. Йоанна Пейчевска от представи Национален младежки форум, а Кристиян Ангелов, който е посланик на Диалога на ЕС, представи целите на проекта и предстоящите дейности.

Участниците бяха разделени на групи, в които имаха задачата да изведат препоръки към местната власт в Добрич.

Какви са проблемите на младите хора от Добрич?

– Липсата на чувство за общност в града

– Липсата на диалог с институциите и доверие от страна на властта

– Недостига на младежки събития и инициативи

– Недоразвитите канали за комуникация на общината

И какво искат те?

– Младежки пространства

– Спортни площадки

– Участие на младите хора в решаването на проблемите в града

– Дейности, свързани с изкуство и култура

– Качествено активизиране на младежта с помощта на Консултативния младежки съвет в града

Събитието се осъществява с подкрепата на Община Добрич.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.

Диалог за младежта в Разград

На 28 септември над 30 младежи от Разград влязоха в диалог с местната власт!

Основните теми, които младежите обсъдиха бяха:

  • Ролята на Общинския младежки съвет
  • Нуждата от развитие на спортните клубове
  • Нуждата от ученически съвети във всички училища
  • Възможности за стажове за младите хора
  • Липсата на младежки пространства в града

Една от основните теми за младежите беше ролята на Общинския младежки съвет 

Участниците изведоха нужните препоръки, които в последствие обсъдиха с Добрин Добрев, кмет на Община Разград, Елка Неделчева, заместник – кмет, както и другите представители на местната власт и училищата в града.

Събитието се осъществява с подкрепата на Община Разград.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.