Младежи от Перник участваха във второто издание на Местна младежка академия “Перник на младите”

Между 8 и 10 ноември в хотел Бърдото, Брезник се проведе академията “Перник на младите”. Организатори на събитието са Община Перник, Национален младежки форум и Консултативен съвет за младежка политика (КСМП) Перник

В Академията взеха участие 26 младежи от област Перник, които в рамките на 3 дни придобиха нови знания и умения как да използват най-вече комуникацията за прилагане на собствените си идеи и към кого да се обърнат, за да ги превърнат в реалност. 

Едни от основните теми, които бяха засегнати в обучението на Академията бяха:

  • комуникацията
  • личната креативност 
  • творчеството. 

Обучителите наблегнаха специално на това участниците да разберат колко е важна комуникацията за успешната работа в екип и им доказаха, чрез различни активности, че с подкрепата от съмишленици може много по-лесно и ефективно да реализират своята идея.

Министерство на младежта и спорта стартира процедура по набиране на кандидатури за сформиране на състав на Обществен съвет по въпросите на младежта

МИНИСТЕРСТВО НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА ОТПРАВЯ ПОКАНА ЗА НАБИРАНЕ НА ЧЛЕНОВЕ ОТ СЪСТАВА НА ОБЩЕСТВЕНИЯ СЪВЕТ ПО ВЪПРОСИТЕ ЗА МЛАДЕЖТА.

КАКВО Е СЪВЕТА ПО ВЪПРОСИТЕ ЗА МЛАДЕЖТА?

Съветът е консултативно звено към министъра на младежта и спорта за формиране на позиции, становища, инициативи за решаване на проблеми от специалната компетентност на министъра на младежта и спорта, определена в Закона за младежта, при спазване на принципите на публичност и прозрачност.

ФУНКЦИИ НА СЪВЕТА:

  1. Oбсъжда и дава предложения и становища по проекти на нормативни актове на министъра на младежта и спорта;
  2. Oбсъжда и дава предложения по проекти на стратегически и програмни документи, както и по доклади за изпълнението на политиката за младежта в страната;
  3. Предлага конкретни инициативи в областта на политиката за младите хора в страната;
  4. Дава становище по изпълнението на предприетите от министъра на младежта и спорта действия, както и обсъжда постигнатите резултати при изпълнението на държавната политика за младежта и предлага мерки и препоръки за оптимизиране на реализираните действия и конкретни проблеми;
  5. Подпомага взаимодействието на Министерството на младежта и спорта с граждански организации при разработването и прилагането на политики за младежта

В състава на Обществения съвет по въпросите за младежта се включват:

  1. Един представител на Министерството на младежта и спорта;
  2. По един представител от всяка национално представителна младежка организация;
  3. Един представител на Националното представителство на студентските съвети в Република България;
  4. До 14 представители на младежки организации по смисъла на чл. 20, ал. 1;
  5. До 6 представители на организации, работещи със и за младите хора.

Съветът се състои от представители на организации, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза и имащи за цел осъществяване на младежки дейности. За включване на нови организации като членове на Съвета е необходимо те да отговарят поне на три от следните условия:

  1. Опит в реализирането на инициативи и проекти в областта на младежките дейности, които доказват с предоставяне на информация, договори или други документи за реализирани дейности, инициативи и проекти в сферата;
  2. Експертиза в разработване на нормативни, стратегически и други документи в областта на политиките за младежта, които се доказват с предоставяне на заповеди или други документи за участие в работни групи на органи от национално и местно ниво;
  3. Експертиза в областта на изготвянето на проучвания, анализи, прогнози и оценки в областта на младежта. Доказва се с предоставяне на материали от реализирани от тях проучвания, материали от анализи, научни статии и други;
  4. Опит в областта на неформалното образование и младежката работа. Доказва се с предоставяне на дипломи и сертификати на членове на екипа на организацията, материали от проведени обучения, снимков материал и други;
  5. Опит в областта на младежкото доброволчество. Доказва се с предоставяне на информация за проведени кампании, акции, инициативи в сферата на доброволчеството.
  6. Доказана активност в процеси по обществени обсъждания и консултации на нормативни, стратегически и други документи в областта на политиките за младежта, които се доказват с предоставяне на копия на становища, позиции или друг вид документи.

Всяка организация, която отговаря на условията и желае да бъде включена в състава на Обществения съвет по въпросите за младежта, е необходимо да изпрати свое номинационно писмо до министъра на младежта и спорта. Номинационните писма трябва да съдържат информация за номиниран един представител от организацията (три имена, длъжност в организацията и информация за контакт – e-mail, телефонен номер) и негов заместник, и се придружават от:

  1. Доказателства за наличието на опит и експертиза на номиниращата организация спрямо описаните по-горе изисквания;
  2. Решение на управителния орган на организацията за номиниране на конкретния представител и неговия заместник.
  3.   Автобиографии на номинирания представител и неговия заместник.
  4. Мотивационно писмо от името на организацията за участие в Съвета.

 

Мандатът на Обществения съвет по въпросите за младежта е три години.

 

КРАЕН СРОК: срок до 04.12.2023 г. Включително

Номинационните писма и всички изискуеми документи се изпращат по поща или куриер на официалния адрес на Министерството на младежта и спорта – гр. София, бул. „Васил Левски“ 75, или на електронна поща: youth.policy@mpes.government.bg

Какво се случи на Европейската младежка конференция в Аликанте

От 1 до 4 октомври се проведе Европейската младежка конференция в Аликанте, Испания, която е и първа от цикъла на тройното председателство на Испания, Белгия и Унгария в Съвета на ЕС. Основна цел на конференцията (част от 10 цикъл на Диалог на ЕС по въпросите за младежта) е да заложи темите за консултациите по 3-та младежка цел – “Приобщаващи общества”

България представиха трима делегати – Димитър Фердинандов, Никол Хамбарлиева и Сейрула Лютви, за които едни от важните въпроси бяха “Какво е бъдещето на Диалога на ЕС” и как могат да бъдат по-ефективни в проектирането на резолюции за проблеми пред младите хора. 

По време на конференцията нашите делегати бяха разделени и в различни работни групи, всяка от които обсъждаща различните бариери пред нашето общество и потенциалните действия, които могат да бъдат предприети.

Ето и някои от темите по които се включиха делегатите:

  • Бариерите пред социалното включване на младите хора
  • Липсата на качествено неформално и формално образование
  • Децентрализираната информация за младежко участие
  • Липсата на младежки политики на местно ниво

Димитър Фердинандов взе участие в работна група “Валенсия” с фокус върху:

  • социалните и икономическите бариери в ежедневието на хора с ограничени възможности
  • липсата на физическа инфраструктура, помагаща на хора в неравностойно положение да участват активно в живота на тяхната общност
  • липсата на достъпна информация относно права и услуги
  • липсата на образование фокусирано върху индивидуалните нужди

Към всяка една от 4-те бариери в работната група на Димитър има по една индивидуална препоръка, като най-ключовите бяха – създаване на общ европейски  стандарт за обществения транспорт и повече видимост на механизмите за включване на младите в процеса на управление на политики. 

Никол Хамбарлиева взе участие в работна група “Барселона”, целяща да обхване теми като:

  • младежта в малките населени места, която няма достъп до качествено формално и неформално образование, поради социално-икономически фактори или просто поради липса на ресурси
  • липсата на инициативи, подобряващи образованието и спомагащи превенцията срещу изключването
  • липсата на информация, породена от липсата на ресурси
  • бариерата пред включването на всички млади хора на национално и регионално ниво, произлизаща от неправилните младежки политики

В диалога между участниците в тази група се стига до заключение, че решението на проблема с полярността на младежкото участие е обръщане на вниманието върху малките населени места и създаването на повече инициативи и събития с младежите там.

Сейрула Лютви участва в работна група Гранада:

  • Липса на връзка между образованието и професионалното развитие. 
  • Недостъпни жилища за студенти 
  • Дискриминация и липса на езикова подкрепа за чужденци, мигранти

Делегатите останаха приятно впечатлени от организацията в Аликанте. Културната програма ги въвлича в сесии на различни места като “Casa Mediterano” сграда на стара железопътна гара, която е превърната в пространство за събития.

В интервю ги попитахме кой е бил най-силният момент на конференцията за тях:

  • “Предпоследния ден когато бях с цялата Българска делегация, когато цялата аудитория ни гледаше и слушаше представянето на нашата резолюция. Беше интересно да наблюдаваме какви са били изводите на останалите участници. Тъй като на мен ми е първа такава конференция исках да разбера по какъв начин си приличаме и по какъв начин се различавам. Обогатяващо за мен беше да усетя толкова разнообразна култура, която има едно и също направление.” – Никол Хамбарлиева
  • По снимките може да се види,че българите сме изключително активни във всяка една от сесиите. Най-силния момент беше последната вечер, когато имаше събитие в замъка на хълма в Аликанте. Момент, в който вече не сме в работната среда на конференцията беше изненадващо,че продължаваше да ни вълнуваше това, за което сме се събрали. Танцувахме заедно. Пеехме песни, които никога не сме чували. Освен да се забавляваме се почувствахме като от общност на делегати.” – Димитър Фердинандов

От Испания се фоксуираме обратно в България. На Национално ниво предстоят консултации по темите, които тази конференция прозиведе, резултатите от които ще определят и бъдещето на “Диалога”. Подготовката им за конференцията в Белгия също стартира, като тя ще бъде по-насочена откъм своята методология и ще бъде фокусирана върху справяне с някои от заложените проблеми. Никол отбеляза, че за тях е от изключителна важност младите да комуникират едни с други и да създават нови идеи и процеси.

А какво си взимат делегатите от тази конфереция?

  • “Незабравимо преживяване, научих нови неща за себе си и за първи път имах възможност да общувам с толкова много хора от различни култури. Впечатлена съм от отвореността за Диалог. Успяхме да се докоснем до местния живот. Взех си вдъхновение и нямам търпение за следващите конференции.” – Никол Хамбарлиева
  • “Беше приказка. Незабравимо. Възможност да разбера че младите хора в Европа имат еднакви виждания за бъдещето на Европа, но и че трябва да работим много ако искаме младите да имат активно участие в създаването на това бъдещето за което за борят.”- Димитър Фердинандов

“Научих се да отивам на таквиа места с нагаласата, че вианги ще има хора, които знаят нещо, което аз не знам.” – Сейрула Лютви

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.

 

Проведе се второто издание на Младежки форум “Дерзай смело”

На 21 октомври в Интер Експо Център София се проведе Младежки форум “Дерзай смело”. Събитието е организирано от Столичната организация на Български Червен Кръст и Български младежки червен кръст и се провежда вече за втора поредна година.

От страна на Национален младежки форум участие взе заместник-председателят Атанас Г. Радев, като подчерта необходимостта от консолидиране на младежкия гражданския сектор за усилия при изработването на рамката на Закона за доброволчеството и насърчаването му. 

Говорител беше и в няколко панела:

  • “Доброволчество и младежка активност” – с участието на Цвети Гарелова (Младежки делегат на ООН), Преслава Петранова (член на Изпълнителния съвет на НПСС) и Таксиархула Бенети (член на изпълнителния съвет на БМЧК)
  • Панел с акценти от програмите на НМФ, включващ традицията на НМА, юбилейното и издание, рекордния брой участници, Менторската програма за ученически съвети изграждане култура на участие от най-ранна възраст, партньорствата с общини и развитие на капацитета на КМС
  • Панелна дискусия – Младежко овластяване, гражданска активност и достъп до работа – с участието на Никол Хамбарлиева (делегат на Диалога на ЕС), Станимир Бояджиев (парламентарен секретар на МТСП) и Теодора Йовчева (младши експерт в дирекция “МП”)

В панелната дискусия стана ясно, че има много заинтересовани страни, институции и органи, които реализират мерки, целящи да обхванат младите хора. Събитието ясно подчерта необходимостта от координиране на действията в сферата на младежката политика.

Събитието е част от дейностите на проект “Дерзай смело!”, финансиран от Министерство на младежта и спорта по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл.10а от Закона за хазарта.

Клас 2 на Национална младежка академия приключи успешно

От 12ти до 15ти октомври в Почивна база Шумнатица се проведе Клас 2 на Национална младежка академия. Успешно преминалите участници се потопиха още по-дълбоко в принципите на гражданското участие.

Техните обучители, Адела Бозмарова, Даниел Джинсов, Цветелина Раденкова и Виктор Тенев, ги изненадаха с богата програма, пълна с различни дейности. Предадоха им не само ценни умения, но и им помогнаха да заздравят връзките помежду си и да започнат да работят като един здрав и истински сплотен екип.

“Академците” бяха поставени пред множество предизвикателства, игри и състезания, те трябваше с общи усилия да разгадават загадки, да си помагат един на друг, да определят какво всъщност означава да си лидер и най-важното – сами да си разпределят и поемат различни отговорности през тези 4 дни.

 

Обучителите им възложиха нова специална задача за следващия клас, а подготовката за нея вече започна усилено. Гордеем се с 10тия юбилеен випуск на НМА и очакваме да разберем какво остана да бъде разкрито и в последния клас на академията.

Третия калс ще се състои от 23 до 26 ноември, отново тук в почивната база Шумнатица!


Какво предизвикателство отправи Клас 1 на НМА

Първият Клас на Национална младежка академия впусна участниците си в едно ново приключение и отправи специална мисия за тях. Преди началото на Клас 2 “академците” имаха задачата да осъществят гражданска инициатива на тема, която е важна за тях и общността, в която живеят.

Участниците се групираха в 25 отбора като идеята на всеки обръщаше внимание на различна сфера от обществото. Проектните идеи бяха тясно свързани тези четири категории:

 

  1. Училищна среда: Проблема с тормоза в училище и нуждата от подобряване на менталното здраве сред младежите, липсата на качествено образование по предметите свързани с природните науки и гражданското образование
  2. Спорт и култура: Липсата на творчески и спортни събития за млади хора
  3. Гражданско и младежко участие: Липсата на информация за младежки инициативи и младежко включване в училищата, неинформираността сред младежите относно ползите от менторството, липсата на младежки пространства, ниската избирателна активност и гражданска култура сред младите гласоподаватели
  4. Инфраструктура: Липсата на училищен транспорт и велоалеи в някои населени места, замърсяването на градски и паркови площи, както и наличието на опасни съоръжения, пътища и подлези

В изпълнението на своите проекти, академците организираха информационни кампании, провеждане на проучвания сред младите хора, семинари, презентации в училищата, конференции, менторски срещи, граждански кампании, подписки и петиции.
Всичко това те проведоха в краткия период от 1 месец преди 2-рия клас.

Клас 2 на НМА е след броени дни и носи със себе си куп нови предизвикателства за нашите активни участници.

“Национална младежка академия 2023 г.” се изпълнява от Национален младежки форум. Проектът се финансира от Министерство на младежта и спорта (по договор № – Договор № 25-00-48 / 13.07.2023 г.) чрез Национална програма за младежта 2021-2025 г. за 2022 г.

ПОКАНА: Общо събрание на Национален младежки форум, 18-19 ноември 2023 г.

BG01-009-28092023 

УВАЖАЕМИ ЧЛЕНОВЕ НА НАЦИОНАЛЕН МЛАДЕЖКИ ФОРУМ,

На основание чл. 23 от Устава на Сдружение „Национален младежки форум” (НМФ) и чл. 27 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел, Управителният съвет свиква Общо събрание, което ще се проведе на 18-19 ноември 2023 от 9.00 ч. в Национален студентски дом, етаж 1 (гр. София, пл. „Народно събрание“ 10) при следния Дневен ред:

  1. Отчет за дейността на Управителен съвет
  2. Отчет за дейността на Контролна комисия
  3. Финансов отчет за 2023 г.
  4. Освобождаване на председателя, членовете на Управителен съвет и Контролна комисия
  5. Приемане на работен план
  6. Приемане на бюджет за 2024 г.
  7. Избор на председател
  8. Избор на заместник-председатели
  9. Избор на членове на Управителен съвет
  10. Избор на членове на Контролна комисия
  11. Прием на нови организации членове
  12. Приемане на позиции и становища
  13. Други

Канят се всички членове на НМФ да вземат участие в Общото събрание. При липса на кворум, на основание чл. 27 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел, началото на Общото събрание ще се отложи с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред, и ще се счита за законно независимо от броя на явилите се членове.

Писмените материали, свързани с дневния ред на заседанието, са на разположение на адреса на управление на Национален младежки форум и се предоставят на всеки член при поискване.

Отбелязваме Международния ден на мира

На 21.09.2023г. от 11:00 часа, на Паметника на Незнайния воин се проведе церемония по отбелязване на Международния ден на мира.

Организатор  на събитието е дружеството за ООН в България, като темата на тазгодишното издание е: „Действие за мир: нашата амбиция за Глобалните цели.“ Акцентът на събитието е върху значението на мирните процеси за цялостното устойчиво развитие на обществата.

Освен представители на дружеството за ООН в България, присъстваха и новите младежки делегати на ДООНБ, както и:

  • Седа Кузуджу (представител на върховния комисариат)
  • Мария Стоянова (председател на Съюза на ветераните)
  • Представители на МНВР
  • Peace Run

Всички те отбелязаха Международния ден на мира, поднасяйки цветя на Паметника на Незнайния воин. Младежките делегати представиха послание от Антонио Гутериш (генерален секретар на ООН) по случай празника.

Владимир Сотиров, председател на ДООНБ, подчерта, че устойчивото развитие не може да бъде постигнато без мир, а и мира и сигурността са в риск, ако няма устойчиво развитие.

 “Днес съществуват около 60 държавни и междудържавни конфликта, които предизвикват огромна хуманитарна трагедия и костват много животи. Единственият път напред е пътят на укрепване на доверието, пътят за диалога, пътят за преговорите – така ще се разкрият нови възможности за развитие на международното сътрудничество в различните области.” – каза Сотиров.

Мария Стоянова – председател на Съюза на ветераните: “Помнете и вие, нека чуе целият свят, където се отбелязва 21-ви септември. Спрете войната и не позволявайте нови такива.“

По време на Деня на мира, хора по целия свят организират дейности, насочени към насърчаване на мира. Това включва церемонии, песни за мира, конвои за мир, засаждане на дървета и много други дейности.

Международният ден на мира тази година, призовава за поемане на индивидуална и колективна отговорност за насърчаване на мира.

Работодатели, синдикати и институции обсъждаха правата на младите хора

На 12ти септември в Хотел Хемус се проведе първата конференция “Правата на младите хора – Тук и Сега”. Тя се осъществи под надслов “Неплатените стажове” и обсъди предизвикателствата пред качествената заетост на младите хора у нас по отношение на стажуването. На конференцията Национален младежки форум представи своя актуализиран Наръчник за правата на младите хора.

Събитието беше организирано в синхрон със стратегическия ни приоритет “Младежки права” и в партньорство с Фондация “Фридрих Еберт България”. 

Участие взеха 50 души – Младежки и граждански организации: 

  • Мирослав Цеков (председател на НМФ), Любомир Дренски, Цветан Герасимов и Христо Радославов (НМФ)
  • Мария Петрова (Фридрих Еберт България)
  • Димитър Черкезов (ЕКП)
  • Андрееа Скриоштяну (Европейски младежки форум)

Представители на институции:

  • Таня Павлова и Теодора Йовчева (Министерство на младежта и спорта)
  • Генка Петрова-Ташкова (заместник-министър на образованието и науката), Наталия Митева, Мария Вълова и Мария Теодорова (МОН)
  • Деница Тенчева-Фока (Министерството на труда и социалната политика)
  • Иван Иванов и Диана Кътева (Агенцията по заетостта)
  • Офелия Кънева, Лора Любенова и експерти от ИСС (Икономически и социален съвет)

И представители на синдикати и работодателски организации:

  • Васил Тодоров (БТПП)
  • Антоанета Кацарова (БСК)
  • Християн Даскалов (ССИ)
  • Мария Петрова (Младежката мрежа на КТ “Подкрепа”)
  • Ралица Цветкова (Младежката мрежа към ФТР “Подкрепа”)
  • Алина Милушева (Младежкия комитет на СТСБ)
  • Иванина Янкова (КНСБ)

Като част от програмата младежките мрежи на европейските и националните организации на синдикатите споделиха добри практики в политиките за младежка заетост, представители на Европейския младежки форум разказаха за своя опит в темата за неплатените стажове, а работодателските организации презентираха добрите примери за стажантски програми в корпоративния сектор.

Конференцията цели да се превърне в ежегодна платформа за диалог и застъпничество на основните младежките права, описани подробно и в наръчника:

  • Жилище
  • Работа 
  • Свобода на сдружаване
  • Участие
  • Образование
  • Здраве
  • Защита от дискриминация

Национална младежка академия е отново тук!

След 1 пропусната година, Национална младежка академия е отново тук. На 7ми септември в Почивна база Атия започна 10-тия юбилеен випуск на НМА. Първата част на събитието ще продължи до 10ти септември с общо 53 участници от цялата страна.

Председателят на Национален младежки форум Мирослав Цеков приветства участниците, пристигащи от всички краища на България – София, Варна, Габрово, Пещера, Казанлък, Ботевград, Черноморец, Стара Загора, Кърджали, Правец, Павликени, Велико Търново, Пловдив, Шумен, Русе, Ловеч, Ямбол, Враца, Дупница, Свищов, Петрич и Карлово, което потвърждава националния характер и националната мисия на академията. 

Участниците се впуснаха мигновено в обучителния процес, ръководени от техните обучители, сред които за поредна година са Даниел Джинсов, Розалина Недкова, Адела Бозмарова и Виктор Тенев. В предстоящите дни от програмата младежите ще се запознават и обучават в младежко гражданско участие, а магията на НМА ще ги свърже в групи за споделени каузи и инициативи.

Национална младежка академия е най-големият обучителен процес за младежи от цялата страна и най-голямото събитие на Национален младежки форум. Повече за мисията на НМА може да научите ТУК.

“Национална младежка академия 2023 г.” се изпълнява от Национален младежки форум. Проектът се финансира от Министерство на младежта и спорта (по договор № – Договор № 25-00-48 / 13.07.2023 г.) чрез Национална програма за младежта 2021-2025 г. за 2022 г.