Entries by Aleksandra Aleksandrova

Диалога за младежта се завръща през юли в Стара Загора

Национален младежки форум организира серия от срещи по места, като през този месец първата спирка ще бъде Стара Загора. На 10 юли в Международен младежки център – Стара Загора ще се проведе Диалог за младежта.

С това събитие целим младежите от града:

– Да получат насоки за това как да моделират средата си– Да разберат как да се включат на конференции в България и Европа 

– Да се запознаят с посланици на Диалога на Европейския съюз по въпросите за младежта, представители на Министерството на младежта и спорта, както и представители от Община Стара Загора

– Да имат възможност да изразят своите идеи за развитието на общината в диалог с местната власт

Желаещите да участват следва да попълнят този формуляр за кандидатстване.

Събитието се осъществява с подкрепата на Община Стара Загора и Международен младежки център – Стара Загора.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.

Финал на Диалога за младежта през юни в Монтана

На 27 юни сложихме финал на първата част от срещите по места с Диалога за младежта в Монтана. В новия младежки център в Монтана се събраха над 30 младежи, които се запознаха с Диалога на ЕС и формите на участие на местно ниво.

След това проведоха среща със заместник-кмета на Община Монтана, Тихомир Антонов, и му представиха своите препоръки за града, включващи:

  • Подобряване на градския транспорт и по-добра достъпност до Младежкия център
  • Контрол върху опазването на средата
  • Повече възможности за спорт в града
  • Популяризиране на доброволчеството и създаването на устойчив консултативен младежки съвет

Диалога за младежта се завръща отново през юли, а ТУК можеш да следиш за най-новите събития!

Събитието се осъществява с подкрепата на Община Монтана и Младежки център – Монтана.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.”

Враца стана дом на Диалога за младежта

На 26.06.2024 г. се проведе срещата между младежите и местната власт във Враца.

В Младежкия център във Враца над 20 участника обсъдиха и идентифицираха основните проблеми, които срещат в града. Те изготвиха своите препоръки, които да дадат на представителите на местната власт, като те засягаха:

  • Младежките пространства
  • Образованието
  • Младежките събития и подкрепата към местните организации
  • Чистотата и транспорта в града

Препоръките бяха представени и обсъдени с Пламен Иванов, началник на Отдел “Култура, спорт, туризъм, социални и младежки дейности” и негови колеги от Община Враца. Събитието се осъществява с подкрепата на Младежки център – Враца и Община Враца.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.“

Диалог за младежта в Плевен

На 25.06.2024 г. приключи и втората среща между младите хора и местната власт в град Плевен.

Над 20 младежи изразиха своите идеи за развитието на общината и идентифицираха основните проблеми, които са приоритет за тях, като основните теми бяха:

– Спорт

– Културни и развлекателни събития

– Младежки пространства

– Достъпа до възможности за младите хора

– Състоянието на младежкия парламент в общината

Диалога за младежта продължи с представяне на идеите пред кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и заместник-кмета Елина Димитрова, които изслушаха участниците, събраха идеи и им дадоха обратна връзка за работата.

Събитието се осъществява с подкрепата на Община Плевен.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.“

Национален младежки форум представи доклад за младежкото участие на изборите

На 24-ти юни 2024 г. в Дома на Европа се проведе заключителното събитие от  инициативата “Гласът ми първа стъпка към участие”, част от кампанията “Лигата на младите гласоподаватели”. На него бяха представени Доклад за участие на младите хора в европейските избори, с резултати за това как са гласували младежите и каква е тяхната избирателна активност. Събитието се осъществи с подкрепата на Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР).

Запис от събитието може да проследите тук: 

: Доклада представиха :

  • Атанас Г. Радев – председател на Национален младежки форум
  • Д-р Яница Петкова – от “Галъп интернешънъл болкан”

Водещ и модератор на събитието беше Камен Киров – ресурсен обучител от Звеното обучители на НМФ.

Целият доклад предстои да бъде обобщен в каналите на Национален младежки форум. Той е оформен след проведени обучения за младежка активност по време на избори и дебати между кандидат-депутати из страната. 

Яница Петкова посочи, че по данни на НСИ, към 2023 младежите в България (15-29) са 872 339 души – 13,5 % от населението на страната ни. Гласували на изборите са 2 073 000 души. От тях 12,8% са хора на младежка възраст (18-29) Тези 265 000 младежи са малко над 30% от всички гласували на изборите. 

“Активността на младите кореспондира с активността на цялата страна, която е 30%. По отношение на това, не отбелязваме спад. Младите хора, които гласуваха през 2021 г. бяха около 606 000, а това са 2/3 от всички младежи. Т.е., не е чак толкова по-ниска избирателната активност, но е по-ниска от тази 3 години по-рано. Това което носи повишаване на избирателната активност е появата на нов политически проект или глобално събитие (като пандемията от 2020 г. и протестите“, обясни Петкова.

Заключението е, че конкретно общата активност пада, а с нея пропорционално и младежката.

“По отношение на опцията “Не подкрепям никого” – 30% от всички гласували с нея са млади хора”, добави още социологът.

Друг извод от доклада е, че се запазва тенденцията за дясно либерални младежи. Традиционно ЕС е институцията с по-голямо обществено доверие, но това доверие също спада.

“През последните 4 години си говорим много за младите хора и тяхното участие. Протестната кампания повдигна въпроса за тях.  Това, което стана ясно за младите хора е че те използват свободното си време без страх да изразят своята политическа позиция.”, напомни Атанас Г. Радев. 

"Това, за което трябва да се замислим е гражданското образование и образователният елемент. Младите може да са от 15 до 29 г., но щом си на 15 се очаква вече да си изградил мнение, което да ти помогне да разбереш демократичния процес."
Петър Младенов
Заместник-министър на младежта и спорта

От Министерството на младежта и спорта задължително ще проведем разговори с Министерството на образованието и науката относно часовете по гражданското образование, за да се разбере по-добре какво е политическия процес и какво са институциите, за да се избегнат негативните сравнения.”, коментира Младенов.

“Видял съм на живо, че извън София в младежките центрове може да бъде обучен младият човек. Там най-добре се случва развитието на младежкия потенциал и капацитет. Провеждаме разговори с МОН така че ММС да бъде по-активно включено в развитието на младежките центрове в страната.”, добави още той.

Своите виждания сподели и изпълнителният директор на Център за развитие на човешките ресурси, Михаил Балабанов.

“Нашият интерес към темата не е свързан с конкретните избори, а с това да се работи ежедневно за гражданското образование и обучение на младите за Европейския съюз, за да се почувстват по-свързани с него.”, коментира Балабанов. 

Докладът представи ценна информация за участието на младите хора в изборния процес. Представените данни и проведените дискусии подчертаха необходимостта от пряката комуникация и активното участие на младежите в политическите процеси. Организаторите благодариха на всички участници и добавиха, че завършеният вариант на доклада ще включва препоръките, които ще бъдат изпратени до Централна избирателна комисия, политическите партии и младежките крила към тях, както и към заинтересованите институции.

Диалог за младежта във Видин

Първата среща между младежта и местната власт е вече факт!

На 24.06.2024 г. се проведе “Диалог за младежта” във Видин, където над 30 младежи дадоха своето мнение и предложения как Видин да стане един по-младежки град.Те защитиха своите идеи пред заместник-кмета Десислава Тодорова и местната администрация, която от своя страна обеща, че още това лято Видин ще има свой младежки парламент.

Събитието е част от дейностите по Диалога на ЕС, а в следващите месеци ни предстоят срещи в над 20 общини от цяла България и се осъществява с подкрепата на Община Видин.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.“

Започват срещите по места по Диалога на Европейския съюз по въпросите за младежта

Предстоят срещи по места, по проекта “Диалога на Европейския съюз по въпросите за младежта”. Срещите, организирани по този проект, са насочени към насърчаване на участието на младите хора в процесите на вземане на решения на местно и европейско ниво. Основната цел е да се създаде платформа за диалог, където младежите могат да изразят своите мнения и да бъдат чути от местните власти и представители на различни институции. Тези срещи също така предоставят възможност на младите хора да научат как могат да станат делегати по Диалога на ЕС и как да участват в конференции в България и Европа.

По време на срещите, младежите ще имат възможността да се запознаят с посланиците на Диалога на Европейския съюз по въпросите за младежта, представители на Министерството на младежта и спорта, както и представители на местните общински администрации. Тези срещи ще предоставят на младежите уникален шанс да научат повече за възможностите, които предлага Диалогът на ЕС, както и да получат практически насоки за това как да се включат активно в тези процеси.

Предстоящите градове до края на месец юли са Перник, Видин, Плевен, Враца, Монтана, Стара Загора и Ямбол. Всяка от тези срещи ще предложи различни формати за диалог и обсъждания, като ще се акцентира върху специфичните нужди и предизвикателства на младежите в съответния регион.  

На срещите в тези градове, младежите ще имат възможност да участват в интерактивни работни групи и  дискусии, като използвания метод ще е неформалното образование. Това  ще им помогне да развият своите умения и знания по различни теми, свързани с младежката политика и участие.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.“

Проведе се обучително събитие за Диалога на ЕС в Перник

Между 14 и 16 юни Перник беше домакин на най-големият младежки консултативен процес в Европа – Диалогът на ЕС по въпросите за младежта. Младежи от различни краища на страната присъстваха на обучително събитие.

Заместник-министърът на младежта и спорта, Петър Младенов отправи важни послания към участниците, заедно с Мирослав Цеков, председател на комисия Анализи и застъпничество в НМФ, наблегнаха как подобни обучения са били първата стъпка по пътя им в младежкия сектор.

По време на обучението участниците научиха повече за Диалога на ЕС, срещнаха се с настоящите делегати, запознаха се с докладите от изминалите младежки конференции и дадоха своите предложения и идеи за Диалога.

Като част от процеса на Диалога на ЕС за консултиране на младежите, Национален младежки форум организира серия от събития в повече от 20 града до есента.

Благодарим на Международен младежки център – Перник за домакинството.

Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.“

Лигата на младите гласоподаватели изпрати кандидат-депутатите с важен дебат преди изборите

На 5-и юни 2024 г.  се проведе заключителният дебат от кампанията “Лигата на младите гласоподаватели”, който обедини водещи политически фигури в дискусия за бъдещето на младите хора в България. Дебатът, подкрепен от Софийски форум за сигурност е последното събитие от инициативата на “Лигата” като тази година тя за първи път излезе от столицата, в Габрово, Варна и Стара Загора със съдействието на Център за развитие на човешките ресурси.

Дебатът в хотел Балкан беше излъчен на живо ТУК, а в него взеха участие:

  • Веселин Киров (Възраждане), 
  • Стефан Тафров (ПП-ДБ), 
  • Андрей Ковачев (ГЕРБ-СДС) 
  • Гергана Алексова (БСП за България).

Темите, обсъдени по време на дебата, включваха програмата “Еразъм+”, образованието на младите хора, възможностите за задържане на младите таланти в България или тяхното завръщане след обучение в чужбина, платените стажове и данъчните облекчения за младите хора. Водещи в дискусията бяха въпросите, поставени директно от младите гласоподаватели, които активно участваха в дебата.

Програмата “Еразъм+” и образованието

Кандидатите изразиха единодушие по въпроса за важността на програмата “Еразъм+” и нейното значение за образователния и културен обмен. Веселин Киров от Възраждане подчерта, че програмата предоставя безценни възможности за младежите да разширят своите хоризонти и да придобият международен опит. Стефан Тафров от ПП-ДБ добави, че участието в “Еразъм+” е ключово за развитието на конкурентоспособни млади професионалисти, които могат да допринесат за икономическия растеж на страната.

Задържане и връщане на млади таланти

Възможностите за задържане на младите хора в България и привличането им обратно след обучение в чужбина беше централна тема на дебата. Андрей Ковачев от ГЕРБ-СДС акцентира върху необходимостта от създаване на привлекателна икономическа среда, която да мотивира младите хора да останат в страната. Гергана Алексова от БСП за България подчерта важността на предоставянето на качествени работни места и социални условия, които да стимулират младите хора да се завръщат в България.

Платени стажове и данъчни облекчения

По въпроса за платените стажове и данъчните облекчения за младите хора, всички кандидати се обединиха около идеята, че е необходимо да се въведат по-широки мерки за подкрепа на младите професионалисти. Стефан Тафров изтъкна значението на платените стажове като средство за преодоляване на младежката безработица и за осигуряване на реални възможности за професионално развитие. Веселин Киров добави, че данъчните облекчения могат да играят решаваща роля в мотивирането на младите предприемачи.

Заключителният дебат от кампанията “Лигата на младите гласоподаватели” показа, че въпреки политическите различия, кандидатите споделят обща визия за бъдещето на младите хора в България. Всички участници бяха единодушни, че е необходимо по-тясно сътрудничество с младите хора и интегриране на техните гледни точки във всички политически решения. Кампанията “Лигата на младите гласоподаватели” продължава да бъде важна платформа за диалог и взаимодействие между младите хора и политическите лидери в България.

Събитието се организира от Националния младежки форум, САИМО и Студентския клуб на политолога, със специалната подкрепа от Софийския форум за сигурност.

Мрежата RAY обсъди бъдещето на младежките програми Еразъм+ и Европейски корпус за солидарност в Хелзинки

В периода 22-24 май, в гр.Хелзинки, Финландия се проведе среща на Мрежата RAY – RAY Triangular summit. 

Мрежата RAY е самоуправляваща се европейска мрежа за младежки изследвания. Към момента в състава ѝ влизат 35 Национални агенции по програмите Еразъм + и Европейски корпус за солидарност от 34 държави, включително и България.

Основана през 2008 г. Мрежата си поставя за цел да допринесе за осигуряването на качеството при изпълнението на младежките програми на ЕС, за развитие на политики базирани на данни и изследвания, за разпознаването на неформалното обучение и учене в полето на младежта, както и за осигуряването на диалог между изследователи, политици и практици в полето на младежта.

Координатор на Мрежата за България е Центъра за развитие на човешките ресурси в качеството му на Национална агенция по програмите Еразъм+ и ЕКС, а към момента единствения българин изследовател в мрежата е социологът Стефан Георгиев.

За RAY Triangular summit

Срещата на върха в Хелзинки, инициирана и организирана от RAY, се случи в навечерието на междинната оценка на програмите Еразъм+ и Европейски корпус за солидарност и събра на едно място повече от 120 изследователи, политици, практици, представители на национални агенции и други институции отговорни за политики за младежта, от 24 Европейски държави, които обсъждаха развитието на програмите и въздействието, което те оказват на младите хора в Европа, както и значението на данните и изследванията за подобряването на качеството на двете програми.

По време на събитието бяха представени данни и ключови изводи от последните тематични изследвания на Мрежата относно силните и слабите страни на двете програми – Еразъм+ и Европейски корпус за солидарност. Сред тях се открояват следните изводи:

„Европейските младежки програми са най-важният европейски катализатори за засилване на младежката работа на местно, регионално и национално ниво с международно измерение – 90% от младежките работници, участвали в проект по 

“Еразъм+”, и 87% от участниците по проект на Европейския корпус за солидарност са по-способни да утвърдят международното измерение на своята работа след участието си в програмите.“

„Еразъм+ e ключово сигурно пространство за младежки лидери, треньори и младежки работници, в което те да практикуват и преживеят партиципативна демокрация – 85 % от младежките работници, участващи в “Еразъм+”, са по-способни да утвърждават младежка работа, направлявана от самите млади хора след участието си в програмите.“

„Европейски корпус за солидарност предоставя възможност за преживяване  форма на солидарността в контекста на местната общност – 61% от участниците в проекти за солидарност са мотивирани от това да практикуват и и преживяват форма на солидарност – а 65% от тях се чувстват по-свързани с общността си след проекта.“

Сред основните предизвикателства са:

„Програмите не успяват да компенсират въздействието, което пандемията указа върху състоянието и стабилността на младежкия сектор“

„Програмите трябва целенасочено да стимулират повече и по-добро стратегиическо развитие на младежката работа в Европа“

Представители на различни заинтересовани страни сред които Министъра на младежта, спорта и физическата активност на Финландия – Сандра Бергквист, представители на Европейския парламент и Европейската комисия, както и представители на академичния сектор имаха възможност да дискутират данните и перспективата пред развитието на двете програми.

 

Участниците в събитието също имаха възможност да дадат своя прочит на резултатите в рамките на работни групи, както и да обсъдят възможни решения на основните предизвикателства пред двете програми.

Българската делегация, която взе участие в събието бе в състав:

  • Димка Радева – главен секретар на Центъра за развитие на човешките ресурси;
  • Стефан Георгиев – национален изследвател за Мрежата RAY за България;
  • Моника Тодорова – директор на Международен младежки център Стара Загора;
  • Даниел Джинсов – председател на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите;
  • Мирослав Цеков – координатор на Експертната комисия „Анализи и застъпничество“ на Национален младежки форум.

В рамките на 2024 г., предстои да се проведат серия от събития в рамките на мрежата RAY, сред които и среща с нови членове на Европейския парламент през м.юни. В България предстои представянето на националния доклад с изводите за въздействието от изпълненето на двете програми на национално ниво.